Urolog
To nie tylko specjalista od spraw męskich. Urolog odpowiada za funkcjonowanie narządów tworzących układ moczowo-płciowy. Mężczyznom pomoże w przypadku przerostu prostaty czy zaburzeń erekcji, a kobietom – z problemami nietrzymania moczu. Choć prawdą jest, że z konsultacji u urologa korzystają najczęściej panowie, a i tak niechętnie. Dla wielu to wizyta krępująca.
Jednak wstyd trzeba pokonać i niezależnie od wieku każdy mężczyzna, u którego istnieje podejrzenie lub zostało rozpoznane zakażenie dróg moczowych, powinien udać się do urologa ze względu na niebezpieczeństwo rozwoju zapalenia gruczołu krokowego. Łagodny rozrost prostaty leczy się szybko i skutecznie, a zlekceważenie pierwszych objawów może mieć tragiczne skutki.
Choroby prostaty to poważny problem, ale nie jedyny, którym zajmuje się urolog. Leczy również nerki, moczowody, pęcherz oraz męskie narządy płciowe.
Główne choroby urologiczne to:
- łagodny rozrost prostaty (gruczołu krokowego),
- zapalenie prostaty,
- rak prostaty,
- zakażenie układu moczowego,
- kamica nerkowa,
- rak nerek,
- rak jąder,
- krwiomocz, nietrzymanie moczu,
- zaburzenia hormonalne u mężczyzn,
- impotencja.
Panowie, którzy ukończyli 50. rok życia, powinni się zgłaszać na badania profilaktyczne dwa razy do roku. Jeżeli w rodzinie wystąpiły nowotwory prostaty systematycznie powinni się badać od 40 roku życia.
Pilnie powinni się umówić do urologa jeśli zaobserwują niepokojące objawy:
- problemy z oddawaniem moczu, jego zatrzymanie,
- wrażenie nieopróżnionego do końca pęcherza,
- trudności z utrzymaniem moczu,
- ból i ocieplenie jąder,
- obecność guzków w okolicach pachwin i na jądrach,
- krwawienie z cewki moczowej,
- bolesne i długotrwałe erekcje,
- problemy ze wzwodem.
Jeżeli jest potrzeba, lekarz na miejscu wykona USG układu moczowego. Bardzo ważne jest, aby na takie badanie zgłosić się z dobrze wypełnionym pęcherzem. Zaleca się wypicie 2 – 3 szklanek niegazowanej wody lub herbaty, tak aby bezpośrednio przed wizytą odczuwać parcie na mocz.