USG ginekologiczne
USG narządu rodnego (ginekologiczne) to jedno z podstawowych badań diagnostycznych wykonywanych podczas wizyty u lekarza ginekologa. Pozwala ono ocenić stan macicy (szyjka i endometrium) oraz jajników pacjentki i wykryć wszelkie nieprawidłowości w obrębie narządu rodnego, takie jak torbiele jajników czy mięśniaki macicy. Dzięki badaniu lekarz specjalista może stwierdzić lub wykluczyć zmiany w strukturze tkanek narządów, a następnie zalecić odpowiednią terapię lub skierować pacjentkę na dalsze badania.
Co ważne, badanie ultrasonograficzne narządu rodnego daje pierwszy sygnał o ewentualnych zaburzeniach i pozwala wdrożyć na czas odpowiednie leczenie ginekologiczne.
Jak wygląda badanie?
Istnieje kilka metod badania USG ginekologicznego. Metoda dopochwowa przeznaczona jest do badania pacjentek, które rozpoczęły już współżycie, a pacjentki, które jeszcze nie współżyły są badane przez brzuch lub doodbytniczo. Badanie wykonuje się przy użyciu sondy dopochwowej zabezpieczanej każdorazowo osłonką lateksową pokrytą żelem lub – w przypadku badania przez powłoki brzuszne – za pomocą głowicy aparatu do USG. Co ważne, dla zwiększenia komfortu pacjentek, przed badaniem zaleca się opróżnienie pęcherza, aby nie odczuwać żadnego nacisku. USG może być wykonane w każdym dniu cyklu, również podczas krwawienia menstruacyjnego.
Badanie, które trwa zazwyczaj do 20 minut jest całkowicie bezbolesne. Podczas badania na monitorze obok wyświetlany jest obraz narządu, a po zakończeniu pacjent dostaje pełen wydruk wraz z opisem i dołączonymi zdjęciami.
Wskazania do badania:
– podejrzenie zmian chorobowych narządu rodnego (mięśniaki, torbiele, endometrioza, guzy)
– profilaktyczna ocena narządu rodnego
– weryfikacja wczesnej ciąży
– podejrzenie wad rozwojowych narządu rodnego
– ocena lokalizacji wkładek wewnątrzmacicznych