Internista
Internista to lekarz wszechstronny. Do niego zwracamy się z większością dolegliwości. W gabinecie internisty znajdą pomoc zarówno pacjenci ze zwykłym przeziębieniem, bólem głowy czy brzucha, jak też narzekający na bóle stawów, kłucie w uchu czy klatce piersiowej. Lekarz chorób wewnętrznych to dla dorosłych pacjentów lekarz pierwszego kontaktu. To on decyduje, czy nasz stan wymaga wizyty u specjalisty.
Specjalista chorób wewnętrznych
Internista jako lekarz ogólny, zajmuje się kompleksowo całym organizmem i całym procesem leczenia pacjenta – od profilaktyki przez rozpoznanie choroby, odpowiednią terapię po rehabilitację. Diagnozuje i leczy wszystkie układy. Z lekarzem ogólnym kontaktujemy się najczęściej, więc najlepiej wie jak funkcjonuje nasz organizm i najszybciej może postawić właściwą diagnozę. Zwykle na początku kieruje pacjenta na podstawowe badania krwi i moczu, a jeśli jest taka konieczność zleca bardziej specjalistyczną diagnostykę lub wysyła chorego do konkretnego specjalisty, np. ginekologa, ortopedy czy chirurga.
Internista prowadzi także pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. z nadciśnieniem, cukrzycą, czy chorobami tarczycy. Osoba chora na serce, nerki czy płuca nie musi każdego organu leczyć u innego specjalisty, ale po konsultacjach u kardiologa czy nefrologa, może pozostać pod opieką dobrego internisty. Specjalista chorób wewnętrznych leczy bowiem całego człowieka, a nie wyłącznie jego jeden narząd. To ważne, szczególnie w przypadku osób w podeszłym wieku, które zwykle cierpią na wiele chorób.
Do takiego specjalisty powinniśmy się udać kiedy zmagamy się z dolegliwościami układu krążenia, dokrewnego, oddechowego, pokarmowego, moczowego, stawów i kości.
Najczęstsze choroby jakimi zajmuje się lekarz ogólny:
- choroba niedokrwienna serca,
- nadciśnienie tętnicze,
- niedociśnienie i omdlenia,
- miażdżyca,
- choroby naczyń, np. zapalenie żył,
- zakażenie dolnych i górnych dróg oddechowych,
- przewlekła obturacyjna choroba płuc,
- astma oskrzelowa,
- gruźlica płuc,
- choroby tarczycy,
- cukrzyca,
- choroby przełyku, w tym choroba refluksowa,
- choroby żołądka, w tym choroba wrzodowa,
- choroby jelit,
- choroby trzustki,
- choroby wątroby,
- zapalenie pęcherzyka żółciowego,
- kamica,
- zapalenie pęcherza moczowego
- osteoporoza,
- zwyrodnienia stawów i kręgosłupa.
Deklaracja POZ ( chłopak 0-2 miesiące )