USG doppler
Badanie ultrasonograficzne dopplera to jedno z podstawowych badań wykorzystywanych w diagnostyce chorób układu krążenia. Dzięki badaniu lekarz diagnosta może ocenić przepływ krwi w tętnicach i żyłach pacjenta, wykrywając wszelkie niedrożności układu. Badanie wykorzystuje tzw. efekt dopplera, czyli zmiany częstotliwości fal ultradźwiękowych odbitych od poruszających się krwinek. Dzięki analizie odbitej od nich fali ultradźwiękowej, możliwe jest określenie kierunku i prędkości przepływu krwi.
Podczas badania dopplerowskiego lekarz śledzi przepływ krwi, diagnozując miejsca, gdzie płynie ona wolniej, szybciej lub się cofa (ze względu na niedomykające się zastawki żylne). Dzięki aparatowi dopplerowskiemu diagnosta bada przekrój i wydolność badanych tętnic oraz żył i jest w stanie wykryć zwężenia wywołane np. miażdżycą, zakrzepicę czy inne schorzenia naczyń krwionośnych w obrębie brzucha, szyi oraz kończyn. Co ważne badanie nie może zostać wykonane dla naczyń wewnątrz czaszki, ponieważ tkanka kostna stanowi barierę dla ultradźwięków. Wcześnie postawiona diagnoza dotycząca schorzeń w układzie krwionośnym pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia i zapobiega takim incydentom naczyniowym jak zawał, udar mózgu czy zatorowość płucna.
Badanie USG dopplera jest bezbolesne oraz nieinwazyjne, nie trzeba się również do niego szczególnie przygotowywać. Jedynym wyjątkiem tutaj jest badanie tętnic nerkowych i wątroby, na które należy przyjść na czczo. Podczas badania wykonywanego na leżąco lekarz smaruje skórę wybranego fragmentu ciała specjalnym żelem bazującym na wodzie i przesuwa po nim głowicę aparatu. Co ciekawe, badaniu towarzyszy dodatkowy efekt dźwiękowy – szum przepływającej przez naczynia krwi, który jest dodatkową informacją dla lekarza.
Wskazania do badania:
• profilaktyczna ocena przepływu krwi w tętnicach i żyłach
• miażdżyca w obrębie kończyn górnych lub dolnych
• bóle, obrzęki, drętwienie, marznięcie kończyn
• ocena naczyń po stanie urazowym
• kontrola po zabiegach rekonstrukcji naczyń lub wszczepieniu stent-graftu
• złe gojenie ran na kończynach
• zakrzepica żył głębokich
• żylaki