Echo serca – dzieci
Badanie echa serca dzieci to badanie diagnostyczne mające na celu określenie budowę i pracę mięśnia sercowego dziecka. W badaniu wykorzystuje się fale ultradźwiękowe, które odbijając się od struktur serca dziecka obrazują wygląd i funkcje mięśnia sercowego. Podczas badania lekarz diagnosta ocenia grubość i kurczliwość ścian serca, funkcjonowanie zastawek sercowych czy wielkość i pracę komór serca. Badanie pozwala na diagnostykę wad serca czy nowotworów, a także na stwierdzenie obecności płynu (np. krwi) w worku osierdziowym, czyli worku, który otacza całe serce.
Badanie echa serca dzieci jest bezpiecznym i bezinwazyjnym badaniem diagnostycznym, które może być wykonywane już od 2. miesiąca życia. W naszej klinice badanie echokardiograficzne dzieci przeprowadza dr n med. Krzysztof Mozol, specjalista z wieloletnim klinicznym doświadczeniem w zakresie diagnostyki oraz chirurgii dziecięcej. Mali pacjenci badani są w pozycji leżącej na wznak lub na lewym boku. Lekarz nakłada na skórę pacjenta specjalny, bazujący na wodzie żel, a następnie przykłada do klatki piersiowej dziecka pod różnymi kątami specjalną głowicę aparatu pomiarowego. W przypadku dzieci, żel jest specjalnie podgrzany do temperatury ciała, aby zminimalizować wynikając z badania dyskomfort. Badanie trwa od kliku do kilkunastu minut, po jego wykonaniu pacjent dostaje lekarski opis wraz ze zdjęciami.
Uwaga! W celu jak największego komfortu małego pacjenta podczas badania, dzieci powinno się specjalnie na nie przygotować. W przypadku niemowląt ważne jest, aby dziecko ubrać w kaftanik rozpinany z przodu tak, aby lekarz miał jak najlepszy dostęp do klatki piersiowej. Ponadto dzieci powinny być najedzone oraz wypoczęte, do badania należy zabrać ze sobą smoczek lub zabawki, które – w razie potrzeby – pozwolą uspokoić dziecko. Dzieci starsze należy przygotować wcześniej poprzez rozmowę o tym, jak wygląda badanie np. na zabawce lub obejrzeć wspólnie nagranie z badania. Dzięki temu zminimalizujemy stres dziecka, a co za tym idzie zmniejszymy szansę na jego płacz, co uniemożliwia badanie.
Wskazania do badania:
• szmery serca u dzieci i młodzieży, diagnostyka wrodzonych wad serca
• ocena stanu mięśnia sercowego przed zabiegami kardiochirurgicznymi
• ocena wyników zabiegów kardiochirurgicznych
• monitorowanie leczenia farmakologicznego
• zaburzenia rytmu serca
• weryfikacja wyniku badań EKG