Pediatra
Jemu powierzasz zdrowie swojego dziecka. Pediatra opiekuje się małym pacjentem od chwili, gdy tylko maluch przyjdzie na świat, a potem czuwa nad nim w każdym okresie jego życia – aż do pełnoletności. Radzi rodzicom jak go pielęgnować, kontroluje jego rozwój, dba o systematyczne szczepienia i, jeśli trzeba, leczy.
Lekarz od dzieci zdrowych i chorych
Jeśli maluch jest zdrowy, zwykle zaraz po urodzeniu wystarczy, że będzie pod opieką położnej. Pediatra powinien poznać nowego pacjenta w pierwszych 4 tygodniach życia dziecka. Od tego momentu, podczas kolejnych, częstych wizyt kontrolnych będzie go stale obserwował, oceniał jego rozwój fizyczny i psychiczny na każdym etapie życia. Przejdzie z dzieckiem okres niemowlęcy, wczesne i późne dzieciństwo oraz okres dojrzewania, zwracając szczególną uwagę na profilaktykę i żywienie smyka. Od tego bowiem zależy jego rozwój i stan zdrowia w dorosłym życiu.
Oprócz kontroli okresowych lekarz ten kwalifikuje dziecko do szczepień ochronnych oceniając jego stan zdrowia. Jeśli odkryje chorobę, dokładnie diagnozuje ją i leczy. Pediatra to lekarz ogólny – internista dla najmłodszych. Posiada szeroką wiedzę z zakresu kardiologii, neurologii, alergologii czy diabetologii. On jako pierwszy rozpoznaje u dziecka ewentualne schorzenia i, jeśli podejrzewa poważniejszy problem, kieruje do odpowiedniego specjalisty.
Pediatra niezbędny
Lekarz internista czy lekarz rodzinny nie zastąpi pediatry. Taki specjalista, jak żaden inny, zna się na chorobach dzieci i wie jak je leczyć. A dzieci chorują inaczej niż dorośli. Maluch z biegunką może się odwodnić w kilka godzin jeśli nie otrzyma szybkiej pomocy. Mali pacjenci chorują też częściej, bo ich układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni ukształtowany. Po wyleczeniu jednej infekcji szybko łapią kolejną.
Kiedy (poza wizytą planową) trzeba się udać do lekarza?
- jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy w rozwoju dziecka, w jego budowie lub zachowaniu,
- jeśli dziecko ma objawy infekcji,
- jeśli niemowlę cierpi na uporczywe kolki,
- jeśli dziecko ma zmiany na skórze, drapie się,
- jeśli pojawiły się oznaki alergii (uczulenia),
- jeśli dziecko wymiotuje lub ma przedłużającą się biegunkę,
- jeśli dziecko ma wysoką gorączkę.
W nagłych przypadkach, jeżeli stan dziecka jest bardzo niepokojący, trzeba wezwać pogotowie, albo jechać do szpitala.