Badanie ginekologiczne
Badanie ginekologiczne to jedna z najbardziej intymnych procedur medycznych. U wielu kobiet wywołuje strach, uczucie wstydu i zażenowania. Dlatego dbamy o to, by było ono przeprowadzone prawidłowo i delikatnie, w intymnych warunkach. Wykonywane regularnie sprawia, że fotel ginekologiczny nie jest już taki straszny.
Przełam wstyt i strach!
Badanie budzi o wiele mniej obaw, gdy wiemy na czym polega. Jest bezbolesne i składa się z kilku etapów.
- Pacjentka rozebrana do pasa, siada na specjalny fotel ginekologiczny. Najpierw lekarz bada zewnętrzne narządy płciowe. Sprawdza czy nie ma stanów zapalnych lub innych objawów i chorób.
- Następnie ginekolog sprawdza stan narządów rodnych oraz zmiany zachodzące wewnątrz pochwy. W tym celu wprowadza do niej delikatnie wziernik, czyli niewielkie metalowe lub plastikowe narzędzie, dzięki któremu może zbadać tarczę i szyjkę macicy. Po otwarciu wziernika pobiera, za pomocą specjalnej szczoteczki, materiał do badania cytologicznego. Może to powodować pewien dyskomfort, ale nie jest bolesne. Po zakończeniu badania lekarz zamyka wziernik i powoli wysuwa go z pochwy.
- Kolejny etap to badania palpacyjne, oburęczne. Palce jednej ręki lekarz wsuwa do pochwy. Jednocześnie drugą rękę układa w dolnej części podbrzusza i delikatnie uciska dane miejsca. Dzięki temu może dokładne zbadać narządy rodne, stan pochwy, jej położenie, przydatki, ujście macicy i samą macicę. Badanie jest bezbolesne, ale ważne jest, by podczas badania się odprężyć i rozluźnić mięśnie brzucha.
Pamiętaj! Każda kobieta, nawet zdrowa, powinna być raz w roku badana ginekologicznie.
U kobiet, u których zdiagnozowano nieprawidłowy wynik badania cytologicznego lekarz wykonuje kolposkopię. To nowoczesna metoda badania wykorzystywana przede wszystkim w profilaktyce raka szyjki macicy. Dzięki specjalnemu urządzeniu optycznemu – kolposkopowi, który bardzo silnie powiększa obraz, lekarz może dokładnie obejrzeć narządy rodne i miejsce, z którego pobrano wycinek do badania.