Osocze bogatopłytkowe – fakty i mity
Osocze bogatopłytkowe zyskuje coraz większą popularność wśród zabiegów odmładzających. W bezpieczny i naturalny sposób poprawia kondycję naszej skóry spłycając zmarszczki, redukując przebarwienia i poprawiając jej koloryt. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych faktów i mitów związanych z zabiegami osoczem bogatopłytkowym
MIT: Terapia osoczem bogatopłytkowym polega na pobraniu krwi i wstrzyknięciu jej w skórę pacjenta.
Wiele zdjęć i obrazów związanych z zabiegami osoczem bogatopłytkowym może sugerować, że pod skórę wstrzykiwana jest po prostu krew. Często schematy przedstawiają strzykawkę pełną czerwonego płynu, a krótkie opisy tej metody nie skupiają się na najważniejszym – izolacji osocza bogatopłytkowego od pozostałych elementów krwi. Przy poszukiwaniu informacji o zabiegu zapewne uda nam się trafić na zdjęcia pacjentek z krwią na twarzy. W rzeczywistości procedura podawania osocza bogatopłytkowego nie jest krwawa, a pod skórę wstrzykuje się tylko pewne komponenty krwi o barwie biało-żółtej.
FAKT: Do uzyskania osocza bogatopłytkowego niezbędne jest pobranie krwi od pacjenta.
Krew pobierana jest w celu izolacji płytek krwi (trombocytów) – komórek produkujących czynniki wzrostu, które pobudzają skórę do regeneracji. Fakt, że w trakcie zabiegu wstrzykuje się komórki uzyskane od pacjenta jest wielką zaletą tej metody. Dzięki temu nie ma obawy, że podany preparat wywoła odpowiedź obronną organizmu – nie wprowadzamy żadnej obcej substancji. Co za tym idzie osocze bogatopłytkowe może być stosowane również u alergików czy osób z bardzo wrażliwą, a nawet atopową skórą, bez niebezpieczeństwa podrażnień i reakcji alergicznych.
MIT: Alternatywą dla profesjonalnej terapii odmładzającej w gabinecie są kremy robione na zamówienie – zawierające osocze bogatopłytkowe pacjenta.
Niektóre gabinety kosmetyczne oferują swoim klientom produkcję kremów z własnym osoczem bogatopłytkowym, do stosowania w domu. Kremy tego typu nie są jednak w stanie zastąpić profesjonalnego zabiegu i nie dostarczają naszej skórze elementów produkowanych przez płytki krwi. Przede wszystkim aby czynniki wzrostu (które wchodzą w skład bogatopłytkowego preparatu z osocza) mogły zadziałać muszą być podawane na poziomie fibroblastów – czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję elastyny oraz kolagenu. Dostarczanie tych czynników w postaci kremu nie jest w stanie pobudzić komórek skóry właściwej. Dodatkowym argumentem przeciwko takim kremom jest fakt, że płytki krwi aktywne są jedynie około 20 minut od pobrania krwi. Dlatego też zabieg w gabinecie wykonywany jest szybko i trombocyty podawane są od razu po izolacji.
FAKT: Osocze bogatopłytkowe poprawia wygląd skóry i ją odmładza.
Najważniejszym składnikiem osocza podawanego w trakcie zabiegu estetycznego są wspomniane już kilkukrotnie płytki krwi – komórki, które odpowiadają przede wszystkim za aktywację procesów naprawczych uszkodzonych tkanek. Wprowadzone pod skórę metodą iniekcji produkują czynniki wzrostowe przez co stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Dodatkowo czynniki wzrostowe aktywują komórki macierzyste uczestniczące w procesach regeneracji skóry. Co więcej po wstrzyknięciu osocza bogatopłytkowego dochodzi do powstawania nowych naczyń krwionośnych, które odpowiadają za właściwe natlenienie i odżywienie komórek skóry. Te wszystkie procesy wpływają na znaczną poprawę stanu i kondycji skóry, jej odświeżenie, spłycenie zmarszczek, redukcję przebarwień i ostatecznie na jej młodszy wygląd.
Zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego możesz wykonać w Centrum Medycznym DP Med. W naszym Gabinecie masz gwarancję, że efekty będą jak najbardziej satysfakcjonujące, a zabieg komfortowy i z pewnością będziesz do nas wracać!