Umów się na wizytę
I. Wybierz specjalizację
 • alergolog
 • alergolog dziecięcy
 • chirurg dziecięcy
 • chirurg ogólny
 • chirurg stomatolog
 • dermatolog
 • dermatolog dziecięcy
 • dietetyk
 • echo serca
 • endokrynolog
 • fizjoteraupeuta
 • gastrolog dziecięcy
 • ginekolog
 • ginekolog dziecięcy
 • higienistka stom.
 • internista
 • kardiolog
 • laryngolog
 • laryngolog dziecięcy
 • medycyna pracy
 • neurolog
 • neurolog dziecięcy
 • okulista
 • onkolog
 • ortodonta
 • ortopeda
 • ortopeda dziecięcy
 • pediatra
 • proktolog
 • protetyk
 • pulmonolog
 • stomatolog
 • urolog
 • usg ginekologiczne
 • usg ogólne
 • usg ortopedyczne
 • usg urologiczne

Miażdżyca – objawy, badania, leczenie

Miażdżyca to powszechnie występująca choroba, która stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia wielu ludzi na całym świecie. Jej postępujący charakter oraz możliwość pojawienia się poważnych powikłań, takich jak zawał serca czy udar mózgu sprawiają, że zdecydowanie warto dowiedzieć się o niej nieco więcej. Sprawdź, czym jest miażdżyca, jakie objawy mogą świadczyć o tym schorzeniu i jakie są dostępne metody leczenia. Odpowiedzi na te pytania pozwolą Ci lepiej zrozumieć chorobę, ale także umożliwią wdrożenie pozytywnych nawyków, które pomogą Ci zapobiec negatywnym skutkom miażdżycy. 

Miażdżyca – co to jest?

Zastanawiasz się, co to jest miażdżyca tętnic? Otóż miażdżyca to przewlekła choroba układu sercowo-naczyniowego, która może rozwijać się bez widocznych objawów nawet przez kilka lat. Charakteryzuje się postępującym gromadzeniem się nadmiaru cząsteczek cholesterolu wewnątrz ścian tętnic. Proces ten prowadzi do powstawania blaszek miażdżycowych, które z czasem mogą znacząco utrudniać przepływ krwi.

Warto dodać, że pęknięcie blaszki miażdżycowej może spowodować zator w tętnicy i ostre niedokrwienie połączonego narządu, co z kolei prowadzi do niewydolności i groźnych powikłań. Miażdżyca może występować w różnych częściach ciała, takich jak tętnice wieńcowe, naczynia kończyn dolnych, aorta czy naczynia mózgowe.

Co może doprowadzić do miażdżycy? – przyczyny

Chcesz wiedzieć, jakie mogą być przyczyny miażdżycy? Nie da się wskazać jednego konkretnego czynnika, który wpływa na pojawienie się omawianych zmian w organizmie. Miażdżyca rozwija się na skutek wielu czynników ryzyka, które mogą przyczyniać się do uszkodzenia ścian tętnic i rozwoju blaszek miażdżycowych. Wśród najważniejszych z nich wymienia się między innymi: palenie tytoniu, wysokie stężenie cholesterolu we krwi, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, otyłość, nadwagę, brak aktywności fizycznej, niezdrową dietę bogatą w tłuszcze nasycone i sól, przewlekły stres, a także dziedziczne predyspozycje genetyczne.

Objawy miażdżycy

Jeśli chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem i świetnym samopoczuciem, niezwykle ważna jest profilaktyka, czyli przede wszystkim regularne wykonywanie badań kontrolnych i obserwowanie swojego organizmu. Gdy zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, zdecydowanie warto od razu udać się na konsultację do lekarza. Doświadczony specjalista po przeprowadzeniu obszernego wywiadu, a także wykonaniu niezbędnych badań będzie w stanie zdiagnozować Twoje schorzenie i zaleci skuteczne leczenie.

W początkowych etapach miażdżycy mogą występować prawie niewidoczne objawy, co sprawia, że choroba często jest rozpoznawana dopiero w późniejszych fazach. Kliniczne objawy miażdżycy pojawiają się dosyć późno. Kiedy jednak dochodzi do zwężenia lub całkowitego zamknięcia tętnicy, mogą pojawić się charakterystyczne dolegliwości zależne od miejsca wystąpienia schorzenia.

Zastanawiasz się, jakie objawy mogą świadczyć o tym, że występuje u Ciebie miażdżyca? Główne objawy miażdżycy to między innymi: duszności, ból w klatce piersiowej podczas wysiłku, zawroty głowy, ból nóg podczas chodzenia, zaburzenia widzenia, problemy z utrzymaniem równowagi, bóle brzucha, trudności w mówieniu, zaburzenia czucia lub niedowład połowy ciała. Wymienione objawy nie są charakterystyczne i mogą świadczyć o wielu innych schorzeniach. Zdecydowanie nie można lekceważyć żadnych niepokojących sygnałów i niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem.

Do czego może doprowadzić miażdżyca?

Nieleczona miażdżyca może prowadzić do poważnych powikłań i stanów zagrożenia życia. W przypadku pojawienia się choroby niedokrwiennej serca, gdy powstaje blaszka miażdżycowa i zwężają się tętnice wieńcowe, może dojść do zawału serca, natomiast blokada tętnic mózgowych może spowodować udar mózgu. Miażdżyca naczyń kończyn dolnych może prowadzić do owrzodzeń, zakażeń i w skrajnych przypadkach konieczności amputacji. Z kolei miażdżyca aorty może prowadzić do tzw. rozwarstwienia aorty, czyli pęknięcia ściany tętnicy, co stanowi sytuację krytyczną i wymaga natychmiastowej interwencji lekarza. Jak widać, omawiane schorzenie jest bardzo poważne i bez odpowiedniego leczenia stanowi duże zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjenta.

Możliwe rodzaje miażdżycy

Miażdżyca tętnic może dotyczyć różnych części ciała. Ze względu na umiejscowienie i charakter schorzenia wyróżnia się kilka jej rodzajów – miażdżyca nóg, aorty, mózgu, serca, a także miażdżyca tętnic nerkowych i jamy brzusznej. Pamiętaj, że każdy z tych przypadków może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, dlatego konieczne są regularne wizyty u specjalisty i stosowanie się do jego zaleceń.

Miażdżyca nóg

Miażdżyca tętnic kończyn dolnych nazywana jest także miażdżycą tętnic obwodowych. W tym przypadku charakterystyczny jest ból i drętwienie nóg podczas chodzenia, osłabienie mięśni nóg, a nawet pojawienie się owrzodzeń i martwicy tkanek. Bez wątpienia miażdżyca kończyn dolnych to poważne schorzenie.

Miażdżyca aorty

To proces chorobowy, który dotyczy głównej tętnicy w ciele. Blaszki miażdżycowe mogą prowadzić do zwężenia światła aorty, a w skrajnych przypadkach nawet do jej rozwarstwienia. To stan wymagający pilnej interwencji chirurgicznej.

Miażdżyca mózgu

To choroba, która ze względu na zator w naczyniach krwionośnych i ograniczenia przepływu krwi może prowadzić do udaru mózgu, objawiającego się nagłymi zaburzeniami mowy, utratą czucia lub niedowładem połowy ciała. Rozpoznanie miażdżycy mózgu i odpowiednie leczenie mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia udaru.

Miażdżyca serca

Miażdżyca serca, określana jako choroba wieńcowa, a także choroba niedokrwienna serca dotyczy tętnic wieńcowych. Do podstawowych objawów wywołanych przez zmiany miażdżycowe zalicza się między innymi ból w klatce piersiowej, duszności, uczucie zmęczenia czy nieregularne bicie serca. Nieleczona miażdżyca serca zwiększa ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego i innych powikłań sercowo-naczyniowych.

Jak leczyć miażdżycę?

Na czym polega leczenie miażdżycy? Otóż musisz wiedzieć, że leczenie miażdżycy obejmuje zarówno zmiany stylu życia, jak i terapię farmakologiczną. Ważne jest wprowadzenie zdrowej diety bogatej w owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, chudy nabiał i zdrowe tłuszcze. Regularna aktywność fizyczna, zachowanie prawidłowej masy ciała, ograniczenie palenia tytoniu oraz kontrola czynników ryzyka, takich jak nadciśnienie czy cukrzyca, są niezbędne dla powstrzymania postępu choroby. W niektórych przypadkach konieczne może być również zastosowanie leków obniżających poziom cholesterolu czy leków rozszerzających naczynia krwionośne. W leczeniu miażdżycy kluczowe jest stosowanie się do zaleceń swojego lekarza.

Jakie badania wykonać, aby wykryć miażdżycę?

Diagnostyka miażdżycy opiera się na różnych badaniach, które pozwalają ocenić stan naczyń krwionośnych i ocenić ryzyko wystąpienia powikłań. Kluczowa jest oczywiście morfologia krwi, która jest badaniem podstawowym. Badania lipidowe pozwalają między innymi na ocenę poziomu cholesterolu. Pomiar ciśnienia krwi jest istotny w identyfikacji nadciśnienia, które jest czynnikiem ryzyka miażdżycy. Kardiologiczne testy obciążeniowe mogą dostarczyć informacji o ewentualnych zwężeniach naczyń serca. Oczywiście to tylko część możliwych do wykonania badań. Najlepiej stosować się do zaleceń swojego lekarza, który będzie wiedział, jakie badania będą konieczne w konkretnym przypadku.

Miażdżyca stanowi jedno z poważniejszych wyzwań dla współczesnej medycyny, ale jednocześnie aktualne możliwości dają nadzieję na podjęcie skutecznych działań profilaktycznych i leczniczych. Kluczowa jest jednak świadomość dotycząca czynników ryzyka oraz wdrażanie zdrowych nawyków, do których zalicza się stosowanie zbilansowanej diety, regularne podejmowanie aktywności fizycznej, a także unikanie używek. Badania diagnostyczne, takie jak pomiar ciśnienia krwi, badania lipidowe czy kardiologiczne testy obciążeniowe, mogą pomóc w identyfikacji miażdżycy na wczesnym etapie, umożliwiając wdrożenie skutecznego leczenia.

Ostatnie artykuły

Bezsenność – objawy, przyczyny i sposoby na problemy ze snem

Bezsenność to powszechny problem, który dotyka wiele osób na całym świecie. Niedostateczna ilość snu może znacząco wpływać...

Infekcja pochwy – jak ją rozpoznać i leczyć?

Infekcja pochwy to dolegliwość, która spotyka kobiety w różnym wieku, najczęściej wywoływana jest przez bakterie oraz grzyby....

USG jamy brzusznej – przygotowanie i przebieg badania

USG jamy brzusznej jest jednym z najczęściej wykonywanych badań obrazowych, które umożliwiają dokładną diagnozę chorób i stanu...