Umów się na wizytę
I. Wybierz specjalizację
 • alergolog
 • alergolog dziecięcy
 • chirurg dziecięcy
 • chirurg ogólny
 • chirurg stomatolog
 • dermatolog
 • dermatolog dziecięcy
 • dietetyk
 • echo serca
 • endokrynolog
 • fizjoteraupeuta
 • gastrolog dziecięcy
 • ginekolog
 • ginekolog dziecięcy
 • higienistka stom.
 • internista
 • kardiolog
 • laryngolog
 • laryngolog dziecięcy
 • medycyna pracy
 • neurolog
 • neurolog dziecięcy
 • okulista
 • onkolog
 • ortodonta
 • ortopeda
 • ortopeda dziecięcy
 • pediatra
 • proktolog
 • protetyk
 • pulmonolog
 • stomatolog
 • urolog
 • usg ginekologiczne
 • usg ogólne
 • usg ortopedyczne
 • usg urologiczne

Ból kręgosłupa lędźwiowego – jak sobie z nim poradzić?

Ból kręgosłupa lędźwiowego to dolegliwość, z którą boryka się na co dzień wiele osób. Niestety osoby cierpiące na ten rodzaj bólu doświadczają często ograniczeń przy wykonywaniu codziennych czynności, co powoduje znaczące obniżenie jakości życia. Przyczyny bólu kręgosłupa lędźwiowego mogą być różnorodne, od złych nawyków związanych z postawą ciała, po urazy i choroby. Jednak istnieje wiele skutecznych sposobów mogących pomóc w radzeniu sobie z tym problemem i przywróceniu dobrego samopoczucia. Poznaj kilka praktycznych porad, które mogą złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego oraz poprawić ogólne zdrowie i funkcjonowanie na co dzień.

Jakie objawy towarzyszą bólowi kręgosłupa lędźwiowego?

Nie da się zaprzeczyć, że ból pleców to bardzo powszechny problem, którego na co dzień doświadcza wiele osób na całym świecie. W większości przypadków ból kręgosłupa lędźwiowego o lekkim natężeniu jest bagatelizowany. To bardzo duży błąd, ponieważ brak odpowiedniego działania może jedynie pogłębić problem. Na zaawansowanym etapie ból odcinka lędźwiowego może znacząco utrudniać wykonywanie najprostszych codziennych czynności.

Ból kręgosłupa lędźwiowego towarzyszy często innym objawom, które mogą różnić się w zależności od przyczyny bólu. Osoby borykające się z omawianym problemem zazwyczaj skarżą się również na uczucie dyskomfortu i sztywność pleców. Może to utrudniać wykonywanie prostych czynności, takich jak skręcanie tułowia, zginanie się lub podnoszenie przedmiotów. Kolejnym objawem towarzyszącym jest promieniowanie bólu do biodra, pośladków, a nawet nóg. Czasami może to nawet wiązać się z drętwieniem lub mrowieniem w tych obszarach.

Ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do biodra

Ból kręgosłupa lędźwiowego często może promieniować do biodra, powodując dodatkowy dyskomfort. Może być spowodowany podrażnieniem nerwu kulszowego, który biegnie od kręgosłupa lędźwiowego przez pośladki do dolnej części nóg. Podrażnienie tego nerwu może przyczyniać się do pojawienia się ostrego bólu wzdłuż jego przebiegu. Powodem zazwyczaj jest uszkodzenie lub zwyrodnienie krążka międzykręgowego w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, co z kolei prowadzi do ucisku nerwu kulszowego. Konsekwencją jest właśnie ból w dolnym odcinku pleców, promieniujący przez pośladki aż do biodra. Ten rodzaj dolegliwości określany jest jako rwa kulszowa.

Ból kręgosłupa lędźwiowego przy schylaniu

Częstym problemem jest również ból kręgosłupa lędźwiowego przy schylaniu. Ta dolegliwość może być spowodowana różnymi czynnikami. Jedną z nich jest niewłaściwa technika podnoszenia ciężkich przedmiotów. Musisz wiedzieć, że dźwiganie ciężkich przedmiotów bez odpowiedniej techniki może prowadzić do napięcia i uszkodzenia mięśni, a także struktur kręgosłupa. To z kolei może powodować ból lędźwiowy podczas schylania się lub podnoszenia. Drugą przyczyną mogą być złe nawyki, które prowadzą do wad postawy. Długotrwałe utrzymywanie nieodpowiedniej postawy ciała, szczególnie podczas siedzenia lub schylania, może obciążać kręgosłup lędźwiowy. To również prowadzi do pojawienia się napięcia mięśniowego.

Jak złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego?

Co zrobić, gdy boli kręgosłup lędźwiowy? Nie da się zaprzeczyć, że objawy bólu kręgosłupa mogą być bardzo uciążliwe, ale istnieją różne sposoby, które mogą pomóc w złagodzeniu dolegliwości. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka prostych wskazówek, które z pewnością pomogą Ci złagodzić ból. Pamiętaj jednak, że nic nie zastąpi konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Jeśli bóle kręgosłupa lędźwiowego uniemożliwiają Ci normalne funkcjonowanie, zdecydowanie powinieneś zadbać o odpowiednią dawkę odpoczynku i unikać aktywności obciążających kręgosłup. Bardzo ważne jest, aby dać swojemu organizmowi czas na regenerację. Świetną opcją na złagodzenie bólu kręgosłupa są również specjalne kompresy zmniejszające obrzęk, rozluźniające spięte mięśnie i hamujące stan zapalny.

5 ćwiczeń na kręgosłup lędźwiowy

Zastanawiasz się, co na ból kręgosłupa lędźwiowego sprawdzi się najlepiej? Chyba każdy zgodzi się z tym, że aktywność fizyczna dopasowana do aktualnych możliwości to najlepszy sposób na zachowanie dobrego zdrowia, samopoczucia i sprawności. Jeśli będziesz regularnie wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa lędźwiowego, możesz mieć pewność, że dolegliwości bólowe bardzo szybko znikną.

Jakie ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego warto wykonywać? Pamiętaj, żeby dopasować ćwiczenia wzmacniające mięśnie tułowia do swoich indywidualnych możliwości. Przedstawione propozycje mogą jedynie wspomóc Twój organizm i stanowić świetną profilaktykę. Jednak musisz wiedzieć, że najważniejsza jest prawidłowa technika. Wykonując ćwiczenia w nieodpowiedni sposób, możesz jedynie pogłębić odczuwane dolegliwości bólowe. Jeśli nie masz pewności, czy będziesz w stanie wykonać je poprawnie, zdecydowanie powinieneś najpierw skorzystać z pomocy fizjoterapeuty lub trenera personalnego. Doświadczony fizjoterapeuta lub trener będzie w stanie pokazać Ci skuteczne ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy i przede wszystkim dokładnie wyjaśni Ci, na czym polega prawidłowa technika podczas wykonywania poszczególnych ruchów.

Zanim rozpoczniesz wykonywanie ćwiczeń, pamiętaj, aby wykonać krótką rozgrzewkę, która przygotuje Twój organizm do wysiłku fizycznego i rozluźni mięśnie. Poznaj 5 ćwiczeń na wzmocnienie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym:

 1. Koci grzbiet – pozycja wyjściowa to klęk podparty, kręgosłup utrzymujesz w pozycji neutralnej, brzuch wciągnięty. Najpierw unosisz głowę i robisz wdech. Następnie opuszczasz głowę i wypychasz środkową część kręgosłupa, robiąc wydech.
 2. Glute bridge – pozycja wyjściowa to leżenie na plecach, kolana ugięte, pięty oparte o podłogę, ręce ułożone wzdłuż tułowia. Plecy dociśnij do materaca, utrzymuj napięte mięśnie pośladkowe. Następnie unieś biodra w górę i utrzymuj tę pozycję przez kilka sekund. Pamiętaj o regularnym oddechu.
 3. Ukłon japoński – pozycja wyjściowa to klęk podparty. Ściągnij łopatki i wyprostuj plecy, robiąc wdech. Następnie usiądź na piętach i wyciągnij ręce jak najdalej w przód, robiąc wydech.
 4. Prostowanie rąk i nóg w klęku – pozycja wyjściowa to klęk podparty. Wyciągnij lewą rękę w przód, a prawą nogę w tył. Następnie zegnij lewą nogę w kolanie, prawą rękę w łokciu i przyciągnij do siebie. Potem dotknij lewym łokciem do prawego kolana. Po około 30 sekundach opuść nogę i rękę.
 5. Skręty tułowia – usiądź na krześle z prostymi plecami. Delikatnie skręć tułów w prawo, trzymając głowę w linii z kręgosłupem. Wróć do pozycji wyjściowej i powtórz skręt w lewo.

To jedynie kilka podstawowych ćwiczeń, które mogą Ci pomóc w walce z bólem pleców. Oczywiście możesz wybrać zupełnie inne ćwiczenia, które sprawdzą się w Twoim przypadku. Pamiętaj jednak, aby zadbać o prawidłową technikę. Zaniedbując ten aspekt, możesz zrobić sobie jeszcze większą krzywdę. Aktywność fizyczna musi być dopasowana do Twoich aktualnych możliwości. Korzystaj z pomocy doświadczonych specjalistów, którzy mają odpowiednią wiedzę i będą w stanie przekazać Ci ją w przystępny sposób, abyś mógł samodzielnie wykonywać ćwiczenia w domowym zaciszu.

Zasady prawidłowego wykonywania codziennych czynności

Jeśli wciąż zastanawiasz się, jak złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego, pamiętaj, że ćwiczenia na odcinek lędźwiowy mogą być bardzo pomocne, ale oprócz dodatkowej aktywności fizycznej, warto także zadbać o podstawy, czyli prawidłową postawę podczas wykonywania codziennych czynności. Jeśli będziesz stosował się do kilku ważnych zasad, na pewno poprawi się Twoje codzienne funkcjonowanie.

Po pierwsze staraj się utrzymywać proste plecy i pamiętaj, że praca w pozycji siedzącej szkodzi kręgosłupowi znacznie bardziej, niż chodzenie i stanie. Zadbaj o spontaniczną aktywność fizyczną – wybieraj schody zamiast windy, idź pieszo do pracy, jeśli masz taką możliwość, spaceruj i korzystaj z pięknej pogody wiosną i latem. To jednak nie wszystko. Podnosząc przedmioty, schylaj się, utrzymując proste plecy i uginaj nogi w kolanach. Natomiast nosząc na przykład plecak, również staraj się utrzymywać proste plecy, obciążając równo każdą stronę ciała.

Co zrobić, gdy odczuwamy ostry ból kręgosłupa lędźwiowego?

Ból kręgosłupa lędźwiowego o silnym natężeniu może być sygnałem bardzo poważnego problemu i wymagać natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Rozważ tę opcję, zwłaszcza jeśli bólowi towarzyszą inne objawy, takie jak utrata czucia lub drętwienie nóg. Przez pewien czas unikaj aktywności fizycznej, która może pogorszyć ból. Odpoczynek może pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego i dalszych uszkodzeń. Możesz zastosować chłodne kompresy na obszarze bólu, aby zmniejszyć obrzęk i łagodzić dyskomfort.

Po konsultacji ze specjalistą może się okazać, że niezbędne będzie wdrożenie leczenia farmakologicznego. Lekarz może zalecić odpowiednie leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne w celu złagodzenia ostrych dolegliwości. Pamiętaj, aby dokładnie stosować się do zaleceń doświadczonego lekarza, który z pewnością będzie wiedział, jak Ci pomóc. Przede wszystkim nie bagatelizuj problemu – ból kręgosłupa lędźwiowego wymaga profesjonalnej oceny i opieki medycznej. Nie próbuj samodzielnie diagnozować i leczyć tego rodzaju bólu, ponieważ może to prowadzić do powikłań i pogorszenia stanu.

Wiesz już, jak złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego. Nie da się ukryć, że może być on niezwykle uporczywy i wpływać na jakość codziennego życia. Na szczęście jest wiele skutecznych sposobów radzenia sobie z omawianą przypadłością. Możesz zadbać o właściwą postawę ciała, zastosować ćwiczenia rehabilitacyjne lub terapię farmakologiczną zaleconą przez lekarza. Należy jednak pamiętać, że każdy przypadek jest inny, dlatego najlepiej najpierw skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, aby uzyskać indywidualne i skuteczne porady. Nie odkładaj tego na później – zdrowie Twojego kręgosłupa jest kluczowe dla ogólnego samopoczucia i wpływa na jakość życia.

Ostatnie artykuły

Marskość wątroby – przyczyny, objawy i leczenie

Marskość wątroby to poważna choroba, która dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Jest to stan,...

Plamienie zamiast okresu – co może oznaczać?

Plamienie zamiast okresu to problem, który może budzić niepokój u kobiet. Jednak należy pamiętać, że nie zawsze...

Menopauza – czym jest i jakie ma objawy?

Menopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety, który oznacza zakończenie okresu reprodukcyjnego. Choć jest to nieunikniona...