Co zrobić kiedy dziecko stawia stopę do środka lub na zewnątrz? Kiedy należy wybrać się do ortopedy?
Dziecko stawia stopę do środka
Krzywe stopy u dziecka, zwrócone dośrodkowo, są fizjologią do ok. 18-24. miesiąca życia. Stan ten spowodowany jest ułożeniem nóg wewnątrz macicy w czasie ciąży. Koślawość kolan widać najbardziej w momencie wstawania dziecka na obie nogi. Szpotawość nie jest powodem do niepokoju, należy jednak zwracać uwagę na ustawienie stóp i nóg u dziecka szczególnie, kiedy:
- jedna z nóg ustawiona jest w inny sposób niż druga (stan ten zdecydowanie wymaga konsultacji ortopedycznej),
- szpotawość nie zanika w wieku ok. 18 miesięcy,
- oprócz krzywych nóg występują inne objawy ze strony kostnej lub mięśniowej,
- ułożenie stóp przez dziecko wydaje się sprawiać mu ból lub dyskomfort.
Fizjologiczne wady stóp w pierwszych miesiącach życia charakteryzują się ponadto zdolnością do biernego zniesienia. Oznacza to, że podczas badania można czasowo doprowadzić stopę do pełnej normy anatomicznej, charakterystycznej dla dorosłych. Niezdolność biernego wykonania ruchu np. w kierunku grzbietowym stopy może świadczyć o patologii w morfologii stopy. Zalecana jest wówczas konsultacja ortopedyczna.
Dziecko stawia stopę na zewnątrz
Około 18. miesiąca życia szpotawość kolan znika. W okolicy drugich urodzin dziecka sytuacja się odwraca – od szpotawości dochodzimy do koślawości. Ustawianie stóp na zewnątrz jest normą dla dzieci w wieku od 2 do 11 lat. Szczyt koślawości występuje mniej więcej w 4. roku życia. Mimo że stawianie stóp przez dzieci na zewnątrz stanowi fizjologię, podobnie jak w przypadku szpotawości, należy zwracać uwagę na układ ruchu dziecka. Szczególnie niepokojące mogą być następujące przypadki:
- Stopy nie są ustawione symetrycznie.
- Koślawość nie znika w wieku około 8 lat (mimo że istnieją doniesienia o fizjologicznym odśrodkowym ustawieniu stóp nawet w wieku lat 11, zwykle zmiana znika wcześniej).
- Dodatkowe objawy z układu ruchu.
- Ból przy poruszaniu.
Kiedy sposób chodzenia dziecka lub ułożenie jego stóp wydają się niepokojące, konsultacja z lekarzem jest zdecydowanie zalecana. Szybka interwencja ortopedy, czy to poprzez zalecenie odpowiednich ćwiczeń na stopę dla dziecka czy poprzez inne interwencje ortopedyczne, pozwoli na wyleczenie problemu. Nie warto odwlekać spotkania z lekarzem w nieskończoność. Profesjonalna pomoc pozwala na doprowadzenie do zdrowia i oszczędzenie dziecku problemu ze zdrowiem na dalszych etapach życia.