Nadmierne wypadanie włosów – leczenie łysienia u kobiet i mężczyzn
Łysienie dotyka znaczą większość społeczeństwa, a problem nasila się wraz z wiekiem. Aktualnie rynek oferuje kilka możliwości leczenia lub zapobiegania przykrym konsekwencjom tego zjawiska, takim jak zakola. Medycyna estetyczna rozwija się w niesamowicie szybkim tempie i oferuje coraz więcej zabiegów, które pomogą nam cieszyć się piękną fryzurą przez długi czas. Osocze bogatopłytkowe to naturalny materiał pochodzący z naszego organizmu, który powszechnie stosowany jest w zbiegach estetycznych do wypełniania oraz odmładzania różnych obszarów ciała. Co więcej, od ponad 30 lat znajduje zastosowanie w chirurgii oraz ortopedii.
Co może powodować wypadanie włosów?
- Naturalne procesy starzenia się organizmu.
- Łysienie androgenowe – zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.
- Niedoczynność tarczycy i inne hormonalne przyczyny wypadania włosów.
- Ciąża.
- Choroby nowotworowe.
Możliwości medycyny estetycznej w zakresie leczenia łysienia
Osocze bogatopłytkowe to powszechnie stosowany w medycynie estetycznej naturalny „wypełniacz” używany zamiennie w stosunku do kwasu hialuronowego czy botoksu. Ma zastosowanie także w przypadku leczenia problemu łysienia. Sekret tkwi w wysokiej koncentracji najwyższej jakości płytek krwi, które zawierają proteiny oraz czynniki wzrostu. To właśnie one stymulują mieszki włosowe oraz aktywują komórki macierzyste do przejścia ze stanu uśpienia do stanu podziałów komórkowych. Rosnące mieszki są wyraźnie bardziej gęste oraz mocniejsze.
Materiał (osocze) pobierany jest z próbki krwi każdego pacjenta. Krew następnie jest odwirowywana, a uzyskany ekstrakt zostaje wstrzyknięty w skórę głowy. Taki zabieg nazywany jest mezoterapią, czyli śródskórnym lub podskórnym zaaplikowaniu osocza przy wykorzystaniu igły lub mikroigły (istnieją także warianty bezigłowe). Cel terapii to zahamowanie wypadania włosów oraz pobudzenie ich do wzrostu.
Efekty w zakresie leczenia łysienia
Efekty widoczne są już po 2-3 zabiegach w odstępach co 2 miesiące – możemy dostrzec zagęszczenie włosów i poprawę kondycji skóry głowy. Jeden zabieg trwa od 15 do 30 minut w zależności od wybranej metody i indywidualnych czynników. Możliwe jest podanie miejscowego znieczulenia. Co więcej, terapia jest bezpieczna dla alergików, ponieważ wstrzyknięty materiał pochodzi z naszego organizmu. Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym nie wymaga specjalnego przygotowania oraz pielęgnacji włosów tuż po. Bezpośrednio po wstrzyknięciu osocza możemy odczuwać napięcie skóry głowy – jest to prawidłowy objaw świadczący o uwalnianiu czynników wzrostu z płytek krwi i oddziaływaniu ich na tkanki. Zabieg ten bezpiecznie i pod opieką specjalistów można wykonać w Centrum Medycznym DP Med.
Stosowanie osocza bogatopłytkowego jest skuteczniejsze niż użycie leków, takich jak minoksydyl, oraz tańsze niż przeszczep włosów. Aktualnie trwają badania nad opracowaniem kremu z osoczem, dzięki czemu pacjenci będą mogli kontynuować terapię samodzielnie w domu. Jest to jednak wciąż pieśń przyszłości i na razie jedyną możliwością podania osocza bogatopłytkowego pozostaje mezoterapia.
Jakie są wskazania do zabiegu?
- Łysienie męskie typu androgenowego i hormonalnego.
- Utrata włosów spowodowana przyjmowaniem leków.
- Wypadanie włosów u kobiet i u mężczyzn.
Czy istnieją przeciwwskazania?
Tak, istnieją. Jest to ciąża oraz zaburzenia krzepnięcia krwi.