Medycyna estetyczna w walce z przebarwieniami
Przebarwienia na naszej skórze powstają w wyniku zbyt intensywnego, miejscowego wytwarzania melaniny (hiperpigmentacja). Jest to barwnik odpowiadający za odcień skóry i włosów, naturalnie produkowany w organizmie przez wyspecjalizowane komórki – melanocyty. Powodem nadprodukcji melaniny może być długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV, wahania hormonalne, przyjmowanie niektórych leków albo naturalne procesy starzenia komórek. Intensywne promieniowanie słoneczne w okresie letnim w dużej mierze przyczynia się do powstawania nieestetycznych zmian. Okres jesienno-zimowy jest idealną porą na kuracje redukujące problem nadmiernej pigmentacji skóry.
Cosmelan – skuteczny sposób na hiperpigmentację
Cosmelan jest skutecznym zabiegiem zmniejszającym przebarwienia, znanym na całym świecie. Jego działanie polega głównie na hamowaniu produkcji melaniny, a dodatkowo w jego skład wchodzą substancje o działaniu rozjaśniającym. Po zabiegu dochodzi do łuszczenia się skóry dzięki czemu oprócz jej rozjaśnienia, zyskujemy również gładką cerę i mniej widoczne pory. Oprócz zabiegu w gabinecie dermatologicznym bardzo ważny jest również dalszy ciąg kuracji wykonywana w domu przez pacjentkę. Dlatego też Cosmelan powinien być przeprowadzany przed osoby wyspecjalizowane, które nie tylko w sposób właściwy przygotują skórę do zabiegu, ale też dokładnie wytłumaczą na czym ma polegać późniejsza pielęgnacja. Od tego w jaki sposób będą przeprowadzone obydwie części zabiegu zależą również uzyskane efekty. Pierwsze działanie widoczne jest już po kilku dniach od zabiegu, ale pełne rezultaty możemy obserwować po upływie 3-6 tygodni.
Peelingi medyczne
Tego rodzaju zabiegi kosmetyczne wykonywane są przy użyciu kwasów hydroksylowych o rożnym stężeniu i wartościach pH. Warunki wykonywanego zabiegu, a także skład kwasów dobierane są indywidualnie, w zależności od rodzaju cery oraz problemów skórnych, które chcemy wyeliminować. Ze względu na właściwości złuszczające peelingi medyczne stosowane są w celu wygładzenia, rozjaśnienia skóry oraz usunięcia przebarwień. Stymulując złuszczanie naskórka przyspieszają jego „odświeżanie” i pozwalają na pozbycie się zmian pigmentacyjnych o rożnym podłożu. Dodatkowo w trakcie badań zaobserwowano, że kwasy takie jak glikolowy czy mlekowy hamują syntezę melaniny w komórkach. Dzięki temu nie tylko pomagają w pozbyciu się zmian hiperpigmentacyjnych, ale również ograniczają ich powstawanie.
Kiedy i gdzie najbezpieczniej wykonywać zabiegi redukujące przebarwienia?
Ze względu na fakt, że zarówno Cosmelan jak i peelingi medyczne zwiększają czułość naszej skóry na promieniowanie UV zabiegi tego typu zaleca się wykonywać w okresie mniejszego nasłonecznienia, a więc w sezonie jesienno-zimowym. To jak powinniśmy chronić i pielęgnować naszą skórę po zabiegu depigmentacyjnym dokładnie wytłumaczy nam dermatolog. Od wiedzy i doświadczenia dermatologa zależy też w jakim stopniu będziemy zadowoleni z uzyskanego efektu, dlatego najlepiej sięgać po specjalistów z dziedziny dermatologii (umów się na wizytę) i unikać osób bez wyksztalcenia medycznego. Tylko po konsultacji lekarskiej, analizie naszej cery i ocenie wielkości i głębokości zmian barwnikowych specjalista jest w stanie dobrać odpowiedni typ zabiegu, tak by osiągnąć jak najlepszy efekt.