Krwawienie z dziąseł – czy to powód, by iść do dentysty?
Choć zdarza się, że krwawiące dziąsła to przejściowy efekt uszkodzenia mechanicznego, dolegliwości tej nie wolno lekceważyć. Krew na szczoteczce do zębów jest pierwszym objawem wielu chorób – nie tylko tych rozwijających się w jamie ustnej, lecz także ogólnoustrojowych.
Dlaczego dziąsła krwawią? Najczęstsze przyczyny
Za krwawienie dziąseł zwykle odpowiadają bakterie bytujące w jamie ustnej. Największe spustoszenie sieją, kiedy zaczynają się osadzać na zębach i wzdłuż dziąseł, tworząc płytkę nazębną, a w końcu kamień, który dostaje się pod dziąsła i zalega tam wraz resztkami pokarmowymi. Dzieje się tak przede wszystkim w wyniku zaniedbania higieny lub nie dość dokładnego przestrzegania jej zasad. Prócz krwawienia dziąseł odczuwalne bywają wówczas inne objawy, jak opuchlizna, ból przy dotykaniu, przykry zapach z ust. Stanem zapalnym są jednak zagrożeni nawet ci, którzy regularnie szczotkują zęby. W grupie ryzyka znajdują się palacze, kobiety w ciąży, osoby z wadami zgryzu, bruksizmem, a nawet narażone na silny stres.
Do osłabienia dziąseł dochodzi też w wyniku niedoboru witamin (C, K, D) i minerałów (żelaza). Notoryczne występowanie tej dolegliwości powinno skłonić do wykonania badań na cukrzycę, nadczynność tarczycy oraz choroby krwi (np. anemię, zaburzenia krzepnięcia). Przed podjęciem diagnostyki u lekarzy innych specjalności należy jednak udać się do dentysty, by wykluczyć paradontozę – bardzo częstą chorobę przewlekłą tkanek przyzębia, która prowadzi do rozpuszczania kości przy korzeniu, odsłonięcia szyjek zębowych, rozchwiania zębów, a w końcu do ich wypadania.
Pielęgnacja jamy ustnej i leczenie krwawiących dziąseł
By nie dopuścić do rozwijania się stanów zapalnych dziąseł, trzeba czyścić zęby po każdym posiłku, używając przy tym nie tylko szczoteczki i pasty do zębów, lecz także nici dentystycznych i antybakteryjnych płynów do płukania jamy ustnej. Poza tym warto zaopatrzyć się w szczoteczkę elektryczną, docierającą do miejsc, które łatwo ominąć, używając zwykłej. Bardzo ważnym zaleceniem związanym z higieną jamy ustnej jest również unikanie styczności z cudzą śliną, bo za jej pośrednictwem można zasiedlić na swoich dziąsłach niebezpieczne bakterie. Picie z jednej butelki, używanie brudnych sztućców i oblizywanie smoczka dziecka należą do najbardziej ryzykownych zachowań, tuż po pocałunku. Leczenie krwawiących dziąseł domowymi sposobami (np. płukaniem jamy ustnej naparami ziołowymi: z kory dębu, szałwii, rumianku, krwawnika, nagietka) przynosi tylko doraźną pomoc.
Jeśli u źródeł osłabienia kondycji dziąseł są postępujące procesy chorobowe, należy poddać się kuracji zaleconej przez specjalistę. Przy problemach o podłożu stomatologicznym zaczyna się od usunięcia osadu i kamienia, a w razie potrzeby wdraża się leczenie niechirurgiczne, np. metodą Vector, albo chirurgiczne, np. gingiwektomię, czyli odcięcie fragmentu dziąsła. Istnieje też możliwość pobudzenia tkanek do regeneracji przez wykorzystanie nowoczesnych preparatów, takich jak osocze bogatopłytkowe. Pytanie o to, która metoda w danym przypadku zadziała najlepiej, należy skierować do swojego stomatologa.
Jeśli potrzebujesz pomocy stomatologa w okolicach Legionowo, zapraszamy do naszego Centrum Medycznego DP MED!