Jak mierzyć ciśnienie — poradnik
Pomiar ciśnienia tętniczego w warunkach domowych jest jak najbardziej możliwy. Przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu, ale i właściwej techniki mierzenia ciśnienia krwi, można to robić samodzielnie, bezboleśnie oraz całkowicie nieinwazyjnie. Co więcej, pomiar ciśnienia krwi można przeprowadzać bez limitów w zakresie częstotliwości. Sprawdź, jak odpowiednio mierzyć ciśnienie, aby kontrolować swój stan zdrowia i móc natychmiast reagować na ewentualne odchylenia.
Jak mierzyć ciśnienie? – zasady ogólne
Nadciśnienie tętnicze może skutkować występowaniem licznych chorób, a nawet stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia pacjenta. Choroby układu krążenia, zawał serca czy udar mózgu, to właśnie najczęściej występujące następstwa nieleczonego nadciśnienia tętniczego.
Należy jednocześnie podkreślić, że równie niebezpieczne dla funkcjonowania ludzkiego organizmu jest zbyt niskie ciśnienie krwi. Wywołuje ono zaburzenia rytmu serca, osłabienie czy problemy z koncentracją.
Zanim przystąpisz do mierzenia ciśnienia tętniczego, poznaj normy, które mówią o prawidłowym wyniku. Uznaje się, że prawidłowe ciśnienie krwi to 120/80 mm hg. Wszelkie odchylenia od tej wartości ciśnienia tętniczego, mogą wskazywać na pewnego rodzaju zaburzenia funkcjonowania organizmu.
Jak mierzyć ciśnienie ręcznie?
Prawidłowy pomiar ciśnienia krwi najlepiej przeprowadzać, korzystając z ciśnieniomierza. To łatwo dostępny sprzęt, który bez problemu można nabyć w aptece. Pamiętaj jednak, że chociaż ciśnieniomierz obsługuje się łatwo, to ogromne znaczenie dla wyników badania ma właściwe przygotowanie.
Mierzenie ciśnienia krwi powinno odbyć się z wykorzystaniem tej ręki, która częściej wskazuje wyższe wartości podczas badania. Mankiet ciśnieniomierza najlepiej ułożyć 2-3 cm nad zgięciem łokcia. Ponadto opaska powinna być założona dosyć luźno, przynajmniej na dwa palce wolnej przestrzeni. Pacjent musi przyjąć odpowiednią pozycję. Badanie ciśnienia tętniczego wykonuje się w pozycji siedzącej z opartymi plecami.
Jak często można mierzyć ciśnienie?
Zaleca się, aby mierzenie ciśnienia krwi odbywało się 1-2 razy w tygodniu, a pacjent powinien odnotowywać wyniki tego badania. Samodzielny pomiar ciśnienia tętniczego może odbywać się jednak częściej i nie jest szkodliwy, nawet jeśli takie badanie wykonuje się codziennie. Należy jednak zwrócić uwagę, że zbyt nadgorliwe mierzenie ciśnienia krwi może wywołać u pacjenta stres, który niejednokrotnie prowadzi do uzyskania fałszywego, najczęściej zawyżonego wyniku.
Co więcej, na wyniki pomiaru ciśnienia krwi wpływ ma dieta, szczególnie spożywanie kawy i alkoholu, stosowane leki czy aktywność fizyczna. Pacjent powinien brać te czynniki pod uwagę. Nie powinno się mierzyć ciśnienia krwi po wysiłku fizycznym, czynniki wpływające na wynik to także pora dnia. Najlepiej wykonywać badanie rano i wieczorem, a nie w ciągu dnia.
Jak mierzyć ciśnienie ciśnieniomierzem?
Ciśnieniomierz wskazuje dwie wartości, to ciśnienie skurczowe oraz ciśnienie rozkurczowe. Elektroniczny sprzęt pokaże prawidłowy wynik automatycznie, ale tylko wtedy, kiedy podczas badania zostaną zachowane pewne standardy. Oprócz odpowiedniego założenia opaski w obwodzie ramienia, znaczenie ma samo zachowanie pacjenta. Podczas mierzenia ciśnienia krwi nie powinno się rozmawiać ani być aktywnym fizycznie. Najlepiej wykonać dwa pomiary w kilkuminutowych odstępach czasu, aby upewnić się, co do prawidłowego wyniku.
Obsługa ciśnieniomierza jest prosta. Po założeniu opaski na odkrytą część obwodu ramienia należy wcisnąć przycisk rozpoczynający pracę sprzętu i nie zmieniać pozycji ręki aż do zakończenia pomiaru ciśnienia krwi.
Jak mierzyć ciśnienie na nadgarstku?
Kolejny łatwy sposób, aby zmierzyć ciśnienie krwi, to pomiar ciśnienia na nadgarstku. W tym celu najlepiej wykorzystać ciśnieniomierz nadgarstkowy, którego opaskę umieszcza się tuż nad dłonią. Rozmiar mankietu powinien być dobrze dopasowany, ale nie może zbytnio ściskać tej części ciała. Po ułożeniu opaski wystarczy wcisnąć „start”, aby po kilku chwilach na ekranie wyświetliła się wartość ciśnienia krwi.
Mierzenie ciśnienia na nadgarstku powinno przebiegać przy zachowaniu podobnych warunków, jakie zaleca się podczas mierzenia ciśnienia krwi w obwodzie ramienia.