Echo serca u dorosłych
Echo serca to potoczna nazwa echokardiografii – metody diagnostycznej wykorzystywanej do wykrywania zaburzeń funkcjonowania serca oraz jego wad. W trakcie echokardiografii do badania mięśnia sercowego wykorzystywane są ultradźwięki, które odbijając się od struktur serca pozwalają na ich wizualizację na ekranie komputera w czasie rzeczywistym.
Rodzaje echokardiogramów
Obraz otrzymywany w trakcie echa serca nazywany jest echokardiogramem. Obraz ten można otrzymać poprzez różne rodzaje echokardiografii. W zależności od potrzeb danego przypadku lekarz może zlecić rodzaj badania, który najlepiej zobrazuje podejrzewany problem.
Echokardiogram przezklatkowy – jest to najczęściej wykonywany typ badania echokardiograficznego. Obraz serca uzyskiwany jest w wyniku zmiany położenia przetwornika, wysyłającego i odbierającego ultradźwięki, względem klatki piersiowej i okolic brzucha.
Echokardiogram wysiłkowy – w trakcie tego badania obrazuje się pracę serca zarówno przed jak i po wysiłku. Pomiędzy badaniami pacjent proszony jest o wykonanie ćwiczeń fizycznych lub podawane mu są substancje przyspieszające bicie serca. Echo serca wysiłkowe wykorzystywane jest najczęściej w przypadku podejrzenia zaburzeń ukrwienia mięśnia sercowego (tzw. choroba wieńcowa).
Echokardiografia dopplerowska – wykonywana jest w celu zbadania przepływu krwi przez komory serca, przedsionki oraz naczynia krwionośne. Przepływająca krew powoduje odbicie dźwięku i jego powrót do przetwornika. Następnie komputer określa kierunek i prędkość przepływu krwi przez serce i naczynia krwionośne.
Echokardiogram przezprzełykowy – jest to badanie najczęściej wykonywane w razie wątpliwości co do wyniku badania przezklatkowego. Sondę z przetwornikiem wprowadza się przez przełyk, dzięki czemu znajduje się on bliżej serca niż w przypadku badania przez klatkę piersiową. Sygnał odbierany przez przetwornik jest bardziej precyzyjny i pozwala na lepsze zobrazowanie serca pacjenta.
Echokardiogram może być przeprowadzany razem z badaniem elektrokardiograficznym (EKG) wówczas lekarz uzyska więcej informacji o sercu pacjenta.
Jak wygląda badanie?
W zależności od rodzaju echokardiografii badanie może przebiegać w różny sposób. W każdym wypadku pacjent musi rozebrać się od pasa w górę, wraz z biżuterią. Wszystkie rodzaje echa serca, oprócz echokardiografii przezprzełykowej, są bezinwazyjne i nie wymagają znieczulenia czy specjalnego przygotowania. W tym jedynym przypadku zalecane jest nie jedzenie i nie picie przez kilka godzin przed badaniem. Dodatkowo pacjentom podawane jest często znieczulenie miejscowe, aby ograniczyć nieprzyjemne odczucia spowodowane wprowadzaniem sondy do przełyku. Sama procedura jest krótka i trwa około 20 minut.
Jeżeli obserwujesz u siebie niepokojące objawy jak ból czy ucisk w klatce piersiowej, spłycony oddech, nieregularne bicie serca, zawroty głowy, jak najszybciej zgłoś się do internisty. Lekarz pierwszego kontaktu na podstawie badania stetoskopem może wykryć niepokojące szmery w sercu i skierować na dokładniejsze badania jak EKG lub echo serca. W Centrum Medycznym DP MED echo serca wykonywane jest przez doświadczonych lekarzy kardiologów, którzy dzięki badaniom zidentyfikują źródło problemu i rozpoczną odpowiednie leczenie.