Zasady zdrowego odżywiania – drugie śniadanie
Jedną z podstawowych zasad zdrowego odżywiania jest spożywanie 5 posiłków dziennie, w równych odstępach czasu, bogatych w pełnowartościowe białka i witaminy. Każdy z Nas wie, że najważniejszy jest pierwszy posiłek, lecz po 2-3 godzinach energia spada i potrzebny jest kolejny zastrzyk – drugie śniadanie. Niestety tempo życia jest szybkie i niekiedy sięgamy po prostsze i już gotowe rozwiązania. Pakujemy dzieciom do tornistrów jedzenie małowartościowe, z bardzo wysokim indeksem glikemicznym, po którym bardzo szybko rośnie poziom glukozy we krwi. Niestety równie szybko spada, więc po chwili dziecko znów będzie głodne.
Idealne drugie śniadanie powinno zawierać składniki z różnych grup pokarmowych. Pieczone, domowe mięso, jaja, ryby, jabłka, banany, marchewka czy papryka. To tylko niektóre z propozycji , które możemy przygotować.
Unikajmy przede wszystkim żywności wysokoprzetworzonej. Jest to żywność, która nie zawiera żadnych składników odżywczych np. słodkie bułki, batony czekoladowe. Jeśli planujemy przygotowanie na drugie śniadanie dla dziecka kanapki, unikajmy pszennych kajzerek z wysokim indeksem glikemicznym. O wiele bardziej wartościowe będą kanapki z pieczywa wielozbożowgo, żytniego, orkiszowego, z plastrem domowej wędliny oraz dawką witamin w postaci pomidora czy sałaty. Dobrym pomysłem może być również wspólne przygotowanie z dzieckiem sałatki. Można ja zapakować w kolorowy pojemnik z przegródkami na sałatkę, kanapkę i deser. Na deser po kanapce możemy dać dziecku owoc lub warzywo. Pokrojona w słupki marchewka lub papryka. Owoce w towarzystwie chrupiących orzechów i bakalii też będą smaczną przekąską.
Co do picia?
Najlepiej woda, przegotowana, z dodatkiem soku z cytryny i miodu. Taka domowa lemoniada, którą dziecko może tez przygotować samo w domu będzie wypita ze smakiem.
Jeśli nie jesteś pewien czy to co dajesz swojemu dziecku do szkoły na II śniadanie to żywność pełnowartościowa, pomoże Ci w tym nasz dietetyk mgr Joanna Grączewska. Więcej informacji uzyskasz w rejestracji pod nr tel. 22-29-29-800 lub w placówce przy ul. Modlińskiej 49.