Umów się na wizytę
I. Wybierz specjalizację
 • alergolog
 • alergolog dziecięcy
 • chirurg dziecięcy
 • chirurg ogólny
 • chirurg stomatolog
 • dermatolog
 • dermatolog dziecięcy
 • dietetyk
 • echo serca
 • endokrynolog
 • fizjoteraupeuta
 • gastrolog dziecięcy
 • ginekolog
 • ginekolog dziecięcy
 • higienistka stom.
 • internista
 • kardiolog
 • laryngolog
 • laryngolog dziecięcy
 • medycyna pracy
 • neurolog
 • neurolog dziecięcy
 • okulista
 • onkolog
 • ortodonta
 • ortopeda
 • ortopeda dziecięcy
 • pediatra
 • proktolog
 • protetyk
 • pulmonolog
 • stomatolog
 • urolog
 • usg ginekologiczne
 • usg ogólne
 • usg ortopedyczne
 • usg urologiczne

Żylaki na nogach – przyczyny i leczenie żylaków

Czy wiesz, że żylaki kończyn dolnych diagnozowane są u nawet 25% dorosłych Polaków. Niestety, niewydolność żylna tego rodzaju częściej pojawia się u kobiet, aniżeli u mężczyzn. Żylaki na nogach nie tylko wyglądają nieestetycznie i znacznie obniżają atrakcyjność zewnętrzną, ale są również schorzeniem, które prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Dlaczego powstają żylaki, jakie są czynniki ryzyka i jak należy je skutecznie leczyć? Odpowiedź znajdziesz w poniższym tekście.

Żylaki na nogach – definicja

Żylaki na nogach to rozszerzone naczynia krwionośne o krętym przebiegu. Najczęściej tego rodzaju dysfunkcja układu żylnego dotyczy żył powierzchniowych, znacznie rzadziej pojawiają się żylaki żył głębokich.

Żylaki powstają w wyniku rozciągania i wydłużania żył, co skutkuje ich krętym charakterem. Sam proces ich powstawania jest prosty. Kiedy zastawki żylne funkcjonują nieprawidłowo krew cofa się z żył głębokich do tych powierzchniowych, zwiększając przy tym krążenie krwi. Żyły nie są przyzwyczajone do większego ciśnienia przepływu, przez co ulegają rozszerzeniu. Właśnie tak powstają żylaki kończyn dolnych, widoczne z reguły u osób po 40 roku życia.

Żylaki na nogach – jak rozpoznać?

Proces powstawania żylaków, jak i ich występowanie jest łatwe do zdiagnozowania. W pierwszym etapie pojawiają się tzw. pajączki. To popękane naczynka, na których destrukcję wpływ miał nieprawidłowy przepływ krwi. Osoby, które zauważyły na swoich kończynach pajączki, naczyniowe, mogą mieć pewność, że w niedługim czasie zauważą pierwsze żylaki.

Objawy żylaków są typowe, ponieważ przez skórę są widoczne żyły. Ich przebieg jest kręty, żyły są koloru niebieskiego bądź fioletowego, są nieco grubsze, zauważyć można też uwypuklenia na skórze, które wpływają na oszpecenie nóg.

Co więcej, pojawienie się żylaków na nogach daje znacznie większe objawy, które nierzadko uniemożliwiają normalne, codzienne funkcjonowanie. Do takich syndromów zalicza się między innymi obrzęki nóg czy ich zaczerwienienie. Nieleczone żylaki mogą przyczyniać się również do występowania silnego bólu nóg.

Jak bolą żylaki nóg?

W początkowym etapie pojawienia się żylaków na nogach, ból nie jest odczuwalny. Najpierw pojawiają się szpetne bruzdy, później pacjent może zaobserwować obrzęki, najczęściej w okolicach kostek oraz łydek. Wraz z zaawansowaniem stanu zapalnego żył, niewydolność zastawek żylnych może przyczyniać się do uczucia drętwienia nóg czy świądu, pojawia się również uczucie ciężkości nóg.

Ból występuje w skrajnie zaawansowanej fazie przewlekłej niewydolności żylnej. Określany jest jako silny, tępy, piekący, najczęściej pojawiający się w ciągu dnia. Nocą typowe są zaś skurcze kończyn dolnych. Warto wiedzieć, że ból w obrębie kończyn dolnych może mieć różne nasilenie i częstotliwość, a wiele zależy od indywidualnych predyspozycji czy ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Z reguły pojawia się po wzmożonej aktywności fizycznej w wyniku przeciążenia mięśni. Bolesność nóg odczuwana jest także w wyniku pojawiających się obrzęków. Chory uskarża się wtedy na ból przypominający zmęczenie kończyn, chociaż nie wykonywał aktywności fizycznej.

Leczenie żylaków – jak leczyć żylaki nóg?

Metody leczenia żylaków dobierane są indywidualnie. Wiele zależy od przyczyny ich występowania czy stadium rozwoju. We wczesnych stadiach możliwa jest skuteczna, nieinwazyjna terapia żylaków polegająca na farmakoterapii oraz działaniach profilaktycznych. Świetne rezultaty wykazuje również kompresjoterapia oraz noszenie rajstop uciskowych.

Wśród nowoczesnych technik wymienia się laserowe usuwanie żylaków. Tego rodzaju zabiegi mogą być realizowane zarówno we wczesnych fazach rozwoju choroby żylnej, jak i na etapie zaawansowanym. Popularną, nieoperacyjną metodą jest również klejenie żylaków.

W przypadku dużych żylaków laserowe leczenie żylaków może okazać się niewystarczające. W takich przypadkach zaleca się leczenie chirurgiczne, polegające na usunięciu żył.

Żylaki na nogach – przyczyny problemu

Skuteczność leczenia żylaków zależy od ich właściwej diagnozy. Aby móc zwalczyć niewydolność żylną, należy poznać przyczynę jej występowania. Okazuje się, że ryzyko pojawienia się żylaków jest znacznie większe poprzez uwarunkowania genetyczne. Jeśli któryś z członków bliskiej rodziny borykał lub boryka się z żylakami, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że tego rodzaju problemy kończyn dolnych pojawią się także u Ciebie. Co istotne, predyspozycje genetyczne są uznawane za jedną z głównych przyczyn występowania żylaków.

Przyczyny dysfunkcji zastawek żylnych oraz nieprawidłowego przepływu krwi mogą być różne. Oprócz dziedziczenia choroby, wpływ na nią może mieć nieprawidłowy tryb życia. Medycy potwierdzają, że występowanie żylaków jest znacznie większe u osób, które nie prowadzą wystarczającej aktywności fizycznej, a przez większość doby pozostają tylko w pozycji siedzącej lub tylko w pozycji stojącej.

Co więcej, powstawaniu żylaków sprzyja noszenie butów na wysokim obcasie, rajstop oraz obcisłych spodni. Eksperci potwierdzają również, że ryzyko niewydolności żylnej jest większe wśród amatorów gorących kąpieli.

Oczywiście, powstawanie żylaków może być również powikłaniem licznych chorób organizmu. Przyczyną występowania szpecących, krętych i uwypuklonych linii na nogach mogą być między innymi zaburzenia hormonalne, nadwaga albo otyłość czy stosowanie ubogiej w białko oraz witaminę C diety. Żylaki znacznie częściej pojawiają się u nałogowych palaczy oraz u osób, które nadużywają spożywanie alkoholu.

Żylaki na nogach w młodym wieku – co robić?

Chociaż problemy kończyn dolnych z żylakami pojawiają się najczęściej po 40 roku życia, to proces powstawania żylaków może rozpocząć się znacznie częściej. Im wcześniej zostanie rozpoczęta walka z tego rodzaju defektem nóg, tym lepsze efekty może uzyskać pacjent.

Przede wszystkim, zauważenie żylaków w młodym wieku powinno skutkować jak najszybszą konsultacją medyczną. Ich zdiagnozowane we wczesnej fazie rozwoju pozwala je zwalczyć w sposób nieinwazyjny. Usuwanie żylaków następuje wtedy poprzez laseroterapię oraz farmakoterapię, wyklucza się zabiegi chirurgiczne.

Najważniejsza jest jednak profilaktyka. Aby stan zapalny żył nie wystąpił, należy zadbać o zdrowy styl życia. Osoby młode powinny pilnować wagi, stosować właściwą dietę, realizować aktywność fizyczną. Kobiety powinny zrezygnować z noszenia butów na wysokim obcasie oraz rajstop i dobierać takie stanowisko pracy, na którym wykonywanie zawodowych obowiązków nie będzie odbywać się tylko w pozycji stojącej albo jedynie w pozycji siedzącej. Natychmiastowa powinna być również reakcja na pojawiające się na nogach tzw. pajączki. Dzisiaj doskonale niwelują je liczne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Należy wiedzieć, że postępująca niewydolność żył najczęściej nie daje od razu dolegliwości bólowych, przez co choroba może być we wczesnym etapie niezauważalna. Szczególną uwagę na wygląd swoich nóg powinny zwrócić osoby młode, u których w rodzinie wystąpił już przypadek zdiagnozowanych żylaków.

Żylaki nóg – do jakiego lekarza się zwrócić?

Chorobami układu żylnego zajmuje się flebolog. To właśnie do niego powinien zgłosić się każdy, kto zauważył niepokojące objawy na żyłach powierzchownych. skierowanie do flebologa można otrzymać od lekarza rodzinnego, który dokona wstępnego wywiadu. Flebolog skieruje zaś na szczegółowe badania, niezbędna może okazać się również konsultacja chirurga naczyniowego.

Co istotne, leczenie niewydolności żylnej nie może odbywać się bez konsultacji ani kontroli medyka. Samodzielne próby zwalczenia żylaków mogą nie dać pożądanych rezultatów albo przyczynić się do rozwoju choroby oraz wystąpienia groźnych powikłań.

Warto również wiedzieć, że bagatelizowanie żylaków i niepodjęcie skutecznej terapii leczniczej może zagrażać życiu chorego.

Żylaki nóg u mężczyzn

Mężczyźni borykają się z chorobą niewydolności żylnej znacznie rzadziej, niż kobiety. Wylicza się, że żylaki na kończynach dolnych rozpoznawane są u co piątego pacjenta płci męskiej. W większości przypadków przyczyną pojawienia się żylaków na męskich nogach nie są predyspozycje genetyczne, ale niewłaściwy tryb życia. Winą za tego rodzaju defekt nóg obarcza się raczej siedzący tryb życia, nadwagę, dźwiganie albo zbyt wytężoną aktywność fizyczną. Warto wspomnieć, że ryzyko pojawienia się żylaków jest większe u mężczyzn wysokiego wzrostu oraz u tych, którzy borykają się z urazami kończyn czy wadami postawy, w tym z płaskostopiem. Wpływ na ich pojawienie się mają też używki, papierosy oraz alkohol.

Metody niwelowania żylaków u mężczyzn są takie same, jak w przypadku kobiet. Okazuje się jednak, że to mężczyźni znacznie częściej bagatelizują problem i doprowadzają do zaawansowanego stadium choroby żylnej. Wtedy jedynym sposobem zwalczenia niewydolności żył jest inwazyjna operacja chirurgiczna.

Żylaki a trening nóg – czy można trenować?

Nie ma wątpliwości, że intensywne treningi siłowe, które uwzględniają kończyny dolne mogą być przyczyną występowania żylaków. Z drugiej strony pływanie, taniec, spacer czy gimnastyka są zalecane w ramach zapobiegawczej profilaktyki w zakresie choroby niewydolności żylnej.

Medycy potwierdzają, że występowanie żylaków na nogach nie powinno być powodem zakończenia aktywności fizycznej, a treningi kończyn dolnych mogą być wykonywane w dokładnie taki sam sposób, jak przed zdiagnozowaniem schorzenia. W ramach leczenia wręcz nakazuje się stosowanie regularnych ćwiczeń wzmacniających mięśnie. Istotne jest jedynie to, aby nie nadwyrężać nóg, a podczas treningu zaplanować także regularne odpoczynki – najlepiej realizować je z kończynami nieco uniesionymi ku górze, co zapewni lepszy przepływ krwi.

Aby uniknąć występowania obrzęków, owrzodzeń czy bólu nóg po treningu, zaleca się zakładanie specjalnych pończoch uciskowych. Można je nosić zarówno w czasie wzmożonej aktywności fizycznej, jak i co na dzień w ramach skutecznych metod leczenia żylaków.

Ostatnie artykuły

Bezsenność – objawy, przyczyny i sposoby na problemy ze snem

Bezsenność to powszechny problem, który dotyka wiele osób na całym świecie. Niedostateczna ilość snu może znacząco wpływać...

Infekcja pochwy – jak ją rozpoznać i leczyć?

Infekcja pochwy to dolegliwość, która spotyka kobiety w różnym wieku, najczęściej wywoływana jest przez bakterie oraz grzyby....

USG jamy brzusznej – przygotowanie i przebieg badania

USG jamy brzusznej jest jednym z najczęściej wykonywanych badań obrazowych, które umożliwiają dokładną diagnozę chorób i stanu...