Wzrastające paznokcie – gdzie szukać pomocy?
Skąd bierze się ten problem?
Wrastające paznokcie są konsekwencją nieprawidłowego przemieszczania się (wzrostu) płytki paznokcia, która nieprawidłowo przesuwa się wzdłuż wału paznokciowego i w efekcie wbija się w tkanki miękkie.
Wrastanie paznokci ma wiele przyczyn. Jedną z najczęstszych jest nieprawidłowy sposób ich obcinania (zbyt krótko i za głęboko). Duże znaczenie ma również noszenie niewygodnych, uciskających butów, szczególnie tych z wąskimi czubkami. Problem wrastania paznokci dotyka zarówno sportowców (np. tancerzy) narażonych na wieloktorne mikrourazy, jak i osoby prowadzące siedzący tryb życia, które narażają stopy na długotrwały dyskomfort związany ze źle dobranym obuwiem. [1,2]
Znaczenie mają także czynniki genetyczne. Osoby z długimi palcami stóp, zagiętą ku dołowi płytką paznokcia, koślawymi paluchami, palcami młoteczkowatymi, rurkowatymi paznokciami są o wiele bardziej predysponowane do rozwinięcia tej dolegliwości. Wpływ ma również płaskostopie, wady postawy czy nieprawidłowy sposób poruszania się. [2]
Zwiększone ryzyko wrastania paznokci mają też pacjenci z chorobami układu krążenia, niewydolnością żylną, nadwagą oraz cukrzycą.
Ponieważ występuje tak wiele czynników ryzyka, stąd też problem wrastania paznokci jest powszechny. Rynek oferuje nam wiele sposobów na radzenie sobie z tą dolegliwością jednak nie wszystkie propozycje są godne zaufania.
Najlepiej pomocy szukać w gabinecie dermatologicznym oraz chirurgicznym. Najczęściej zgłaszają się po pomoc osoby między 15 – 40 rokiem życia.
Jakie są objawy?
Wrastające paznokcie powodują przede wszystkim dokuczliwy ból. Przeważnie dotyczy palucha stopy. Problem znacznie rzadziej dotyka paznokci rąk. Dodatkowo występuje obrzęk, zaczerwienienie i tkliwość przy dotyku. Mogą pojawić się stany zapalne wałów paznokciowych, a nawet ziarnina, czyli tzw. dzikie mięso.
Na podstawie wymienionych objawów oraz wywiadu lekarz stawia rozpoznanie i szybko wdraża leczenie.
Jakie są możliwości leczenia?
Chirurg proponuje metodę zabiegową leczenia – dedykowana jest zaawansowanym przypadkom. Polega ona na usunięciu części paznokcia, co zagwarantuje zmianę kierunku jego wzrastania. Czasem istnieje konieczność wyłyżeczkowania ziarniny lub usunięcie całego paznokcia (na szczęście w bardzo nielicznych przypadkach). Procedura zawsze przebiega w znieczuleniu miejscowym, jest więc bezbolesna.
Istnieją także mniej inwazyjne sposoby terapii. Obecne są klamry wykonane z plastiku, metalu lub drutu, które zakładane na paznokcie zmieniają kierunek i sposób jego wzrostu. [2]
Jak zapobiegać?
Czynników genetycznych nie jesteśmy w stanie zmodyfikować. Jednak mamy wpływ na odpowiednią higienę stóp, rodzaj noszonego obuwia, utrzymanie prawidłowej masy ciała, sposobu obcinania paznokci (bez zbytniego zaokrąglania ich brzegów ) i unikanie powtarzalnych urazów stopy.
Nie należy zaniedbywać pojawiającego się zakażenia w obrębie wrastającego paznokcia. Istnieje wtedy wysokie ryzyko pojawienia się ropnia. Może mieć to przykre konsekwencje szczególnie u osób leczących się na cukrzycę.
Bibliografia:
- Jabłońska S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, PZWL, 2010, wyd. 1
- https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/170628,wrastajacy-paznokiec
- W DP MED nie są wymagane skierowania od lekarza pierwszego kontaktu, ponieważ usługi wykonywane są odpłatnie.