Rak piersi – profilaktyka
W Polsce raka piersi rocznie diagnozuje się u około 10 tysięcy kobiet. Dla prawie połowy z nich taka diagnoza jest niestety wyrokiem śmierci. Problemem jest wciąż zbyt mała wiedza kobiet o profilaktyce tego nowotworu. Wystarczą systematyczne, najprostsze badania, które pozwolą zwiększyć szanse na wykrycie raka i jego skuteczne wyleczenie. Ważne są nie tylko okresowe wizyty w gabinecie lekarskim, ale również regularna kontrola własnego ciała. W domu mamy szansę wykryć guzek wielkości około 1 cm, co daje prawie stuprocentową szansę na wyzdrowienie. Oto kilka najważniejszych wskazówek co robić aby mieć nad rakiem przewagę.
Regularna samokontrola piersi
O comiesięcznej samokontroli powinna pamiętać każda kobieta, nawet jeżeli już nie miesiączkuje. Badanie najlepiej wykonywać 2-3 dnia po zakończonej miesiączce. Kobiety u których miesiączka już nie występuje powinny badać się co miesiąc tego samego dnia. Samobadanie składa się z dwóch etapów: oglądania oraz badania palpacyjnego (dotykowego). Wykonujemy je w dobrze oświetlonym pomieszczeniu z dużym lustrem, tak abyśmy swobodnie mogły obejrzeć swoje piersi. Obserwacji piersi dokonujemy w 3 pozycjach: z rękami uniesionymi do góry, z rękami założonymi za głowę oraz opartymi na biodrach. W każdej z tych pozycji dokładnie obserwujemy kształt i kolor piersi oraz brodawek pod kątem ewentualnych zmian. Po dokładnym obejrzeniu możemy rozpocząć badanie dotykowe. Z uniesioną jedną ręką do góry, trzema palcami drugiej ręki zataczamy kręgi wokół brodawki od strony zewnętrznej coraz bardziej się do niej zbliżając. Następnie uciskamy brodawkę i obserwujemy czy nie wypływa z niej wydzielina. Badanie z okrążaniem brodawki przy użyciu palców wykonujemy również na leżąco z ręką pod głową i poduszką pod badaną stroną ciała. Czynności powtarzamy analogicznie dla drugiej piersi. Nie możemy tez zapominać o kontroli węzłów chłonnych pod pachami – palcami sprawdzamy czy nie są powiększone. Jakiekolwiek niepokojące zmiany należy jak najszybciej zgłosić do lekarza ginekologa.
Badania specjalistyczne
Do badań które najczęściej kojarzą nam się z profilaktyką raka piersi należy z pewnością mammografia. Jest to metoda wykorzystująca niewielką dawkę promieni Roentgena w celu dokładnego zobrazowania gruczołu piersiowego. Metoda ta choć bardzo czuła polecana jest dopiero kobietom około 40 roku życia. U młodszych kobiet piersi zbudowane są głownie z tkanki gruczołowej, która utrudnia badanie promieniami Roentgena. U kobiet starszych więcej jest już tkanki tłuszczowej. Kobiety pomiędzy 40-50 rokiem życia mammografię powinny wykonywać co 2 lata, po 50 r.ż częstotliwość badań powinna wzrosnąć do badania raz w roku.
Kolejną metodą, która pozwala na wykrycie zmian w tkankach jest USG. Metoda ta wykorzystuje fale dźwiękowe, które odbijając się od struktur piersi tworzą jej obraz. USG może być przeprowadzane nawet u młodych kobiet, gdyż tkanka gruczołowa nie stanowi w tym przypadku problemu. Dodatkowo USG pozwala odróżnić zmianę łagodną od zmiany złośliwej i rozróżnić guz lity od zmiany wypełnionej płynem. Wadą tej metody jest fakt, że nie uwidacznia ona zwapnień i w tym wypadku mammografia jest niezbędna.
O najodpowiedniejsze dla nas badanie profilaktyczne najlepiej zapytać lekarza ginekologa, który weźmie pod uwagę wszystkie czynniki jak wiek, przyjmowane leki np. hormonalne czy skłonności genetyczne. Po niezbędne informacje na temat profilaktyki raka piersi zapraszamy do lekarzy ginekologów w Centrum Medycznym DP MED.