Konserwanty – co warto o nich wiedzieć?
KONSERWANTY W ŻYWNOŚCI
Co warto o nich wiedzieć?
Konserwanty są chemicznymi dodatkami do żywności poprawiającymi walory smakowe oraz wygląd zewnętrzny produktu. Przedłużają również świeżość i czas ich przechowywania. Większość z tych dodatków ma pozytywny wpływ na produkt, ponieważ niszczy rozwijające się bakterie mogące spowodować zatrucie organizmu. Z tego powodu dodawanie ich do żywności jest praktycznie niezbędne. Możemy jednak indywidualnie ograniczyć spożywanie produktów zawierających konserwanty, gdyż spożywane w nadmiarze są szkodliwe dla zdrowia. Najczęściej stosowanymi substancjami dodatkowymi w żywności są:
BARWNIKI SYNTETYCZNE, które znajdują się w szczególności w marmoladach, żelach, gumach do żucia i powłokach tabletek. Dodawany do warzyw konserwowych błękit ubrylantowany (oznaczony symbolem E 133) może być szkodliwy dla osób cierpiących na zespół jelita nadwrażliwego i inne schorzenia układu pokarmowego.
KONSERWANTY, m.in. kwas benzoesowy (E 210), który może podrażnić śluzówkę żołądka oraz jelit, a także spowodować pojawienie się wysypki. Znaleźć go można w margarynie, konserwach rybnych, warzywach marynowanych, sosach owocowych i warzywnych, galaretkach, sokach owocowych i napojach bezalkoholowych.
DODATKI ZASTĘPUJĄCE CUKIER, w tym np. spartan (E 951) i sacharyna (E 954) mogą zaszkodzić osobom z wrażliwym przewodem pokarmowym.
SUBSTANCJE ZAKWASZAJĄCE, takie jak kwas octowy (E 260), który znajduje się w owocach i warzywach marynowanych oraz sosach. Jest źle tolerowany u osób o wrażliwym żołądku. Chlorki potasu (E 508), wapnia (E 509) i magnezu (E 511) są dodawane do przypraw i niewskazane dla osób, które mają chore nerki czy wątrobę. W dużych ilościach działają na organizm przeczyszczająco.
KONSERWANTY A ALERGIA
Konserwanty mogą być również powodem pojawienia się alergii pokarmowej. Choroby alergiczne z tego względu zaliczane się do chorób cywilizacyjnych. Przykładowymi związkami chemicznymi wywołujących alergię, należą:
TARTRAZYNA (E102) występująca głównie w: warzywach konserwowych, napojach i zupach w proszku, galaretkach, dżemach, likierach owocowych czy musztardzie.
BENZOESAN SODU (E211) występujący w następujących produktach: napoje gazowane, majonez, ketchup, ser, konserwach owocowych i warzywnych.
BENZOESAN POTASU (E212) występuje w: napojach aromatyzowanych, musztardzie, przetworach z krewetek, margarynie.
BIFENYL występujący w owocach cytrusowych.
BARWINIKI najczęściej występujące w: likierach i winach, ikrze rybiej, cukierkach owocowych, budyniach.
Słodziki najczęściej spotkamy w: produktach typu light, kakao rozpuszczalnym, kawie rozpuszczalnej, gumie do żucia, drinkach, lekach.
Więcej informacji na temat zdrowego odżywiania można się dowiedzieć od naszego specjalisty mgr dietetyki Joanny Grączewskiej, która przyjmuje w DP MED w każdy wtorek w godz. 14:00-19:00