Jak rozpoznać skręcenie stawu skokowego i jak postępować?
Skręcenie stawu skokowego, nazywane również skręceniem kostki, należy do najczęstszych urazów ortopedycznych. Według statystyk rocznie dochodzi do około 350 tys. wypadków tego typu. Najczęściej występują one u sportowców – jeżeli biegasz pewnie nie raz zdarzyło Ci się krzywo stanąć i niebezpiecznie nadwyrężyć kostkę. Takie wykręcenie, w zależności od siły, może spowodować różne uszkodzenia stawu skokowego.
Stopnie skręcenia stawu – jak rozpoznać i jakie podjąć działania?
Możemy wymienić trzy stopnie skręcenia stawu skokowego. Różnią się one przede wszystkim wielkością uszkodzeń oraz ograniczeniem zakresu ruchów, który się z nimi wiąże. Do najmniej niebezpiecznych i najczęściej występujących należy pierwszy stopień z którym możemy mieć do czynienia w wyniku wykręcenia stopy nawet w trakcie zwykłego chodu. Dochodzi wówczas do lekkiego nadwyrężenia torebki stawowej i więzadeł. Ból, który odczuwamy jest niewielki i nie przeszkadza nam w przemieszczaniu się. Czasem pojawia się obrzęk, zazwyczaj wokół kostki zewnętrznej. Ten stopień skręcenia w większości przypadków nie wymaga konsultacji ortopedycznej. Wystarczy, że unieruchomimy kostkę, odciążymy ją i będziemy stosować zimne okłady zmniejszające ból i stan zapalny. Sytuacja może się jednak zmienić, gdy zaobserwujemy, że obrzęk narasta – wówczas należy skonsultować się z ortopedą.
Dwa kolejne stopnie skręcenia stawu skokowego związane są z poważniejszymi uszkodzeniami jego struktury. Stopień drugi polega na częściowym przerwaniu więzadeł i torebki stawowej. Natężenie bólu jest średnie, choć na początku może być na tyle duże, że utrudnia chodzenie. Możemy też zaobserwować szybki rozwój obrzęku i pojawienie się krwiaka. W stopniu trzecim dochodzi do całkowitego rozerwania więzadeł i torebki stawowej. Ból nie zawsze jest większy niż przy stopniu drugim, ale jest on długotrwały i jego intensywność wzrasta podczas nacisku na stopę uniemożliwiając normalnie poruszanie się. Pojawiający się obrzęk i krwiak są bardzo widoczne i mogą obejmować cały obszar stawu. Stopień drugi i trzeci wymagają interwencji lekarza ortopedy, a ich nieprawidłowe leczenie może być przyczyną przewlekłej niestabilności stawu skokowego.
Jak odróżnić skręcenie od zwichnięcia
Zwichnięcie stawu skokowego często mylone jest z jego skręceniem. Zwichnięcie jest jednak znacznie poważniejszym urazem, związanym nie tylko z nadwyrężeniem elementów stawu, ale z przemieszczeniem struktur stawowych względem siebie. Zwichnięcie wymaga zazwyczaj interwencji chirurga, a później rehabilitanta. Niektóre z objawów zwichnięcia mogą być podobne do skręcenia kostki: opuchlizna, krwiaki, sińce. Dla zwichnięć charakterystyczne są przede wszystkim zniekształcenia, które wiążą się z przesunięciem kości względem siebie oraz silny ból, nawet w trakcie spoczynku. W przypadku podejrzenia zwichnięcia należy jak najszybciej udać się do ortopedy.
Należy pamiętać, że każdy źle leczony uraz stawu skokowego może wiązać się z późniejszymi problemami i koniecznością leczenia chirurgicznego. Jeżeli po urazie zauważasz u siebie niepokojące objawy ze strony narządu ruchu jak opuchnięcie czy krwiaki zapraszamy na konsultacje ortopedyczne do naszego Centrum Medycznego. Doświadczenie naszych lekarzy ortopedów i najnowocześniejszy sprzęt umożliwią właściwą diagnozę i wdrożenie odpowiedniego leczenia.