Jak bezpiecznie się opalać?
Wakacyjne wylegiwanie się na plaży, basenie czy piesze wycieczki. Wszystkie letnie aktywności wiążą się z przebywaniem na silnym słońcu. Światło słoneczne pod wieloma względami jest dla naszego zdrowia korzystne, a wręcz niezbędne. Pod wpływem promieni UV komórki skóry produkują ważną dla odporności witaminę D. Co więcej, gdy przebywamy na słońcu w naszym organizmie produkowana jest serotonina, nazywana hormonem szczęścia. Przez niedobory światła dziennego część z nas w okresie zimy boryka się z sezonową depresją.
Jak wszystko, również i światło słoneczne, aby było dla nas korzystne musi być odpowiednio dawkowane. Długotrwałe przebywanie na słońcu powoduje oparzenia słoneczne, zmiany pigmentacyjne, a także przyczynia się do powstawania nowotworów skóry. Oto kilka sposobów jak bezpiecznie korzystać z kąpieli słonecznych.
Stosuj odpowiednie kremy z filtrami UV
Jeżeli planujemy przez dłuższy czas przebywać na słońcu musimy zabezpieczyć skórę przed niszczącym działaniem promieni słonecznych. Promienie UV uszkadzają nasze DNA i inne struktury komórek, przyspieszając procesy starzenia się skóry, a także będąc przyczyną nowotworzenia. Dlatego w okresie letnim niezwykle ważna jest ochrona, odpowiednio dobrana do potrzeb naszej skóry. Jasna karnacja związana jest z większą wrażliwością na promieniowanie UV, dlatego osoby „blade” powinny wybierać filtry o wysokich wartościach SPF, najlepiej powyżej SPF50. Przy ciemniejszej karnacji możemy sięgnąć po niższy filtr SPF30. Musimy również pamiętać, że jednorazowa aplikacja preparatu z filtrem nie wystarczy na cały dzień przebywania na słońcu. Aby utrzymać działanie ochronne kremu powinniśmy ją powtarzać co około 2 godziny. Ponowna aplikacja jest też konieczna po każdym wyjściu z morza czy basenu.
Wybierając krem chroniący przez promieniowaniem UV warto zwrócić uwagę na to czy posiada on obydwa filtry UVB oraz UVA. Za poparzenia słoneczne odpowiadają promienie typu UVB, a typ UVA działa rakotwórczo i jest powodem fotostarzenia się skóry.
Uważnie obserwuj pieprzyki czy inne zaburzenia pigmentacyjne
Pod wpływem promieni UV melanocyty, komórki zlokalizowane w naszej skórze, intensywnie produkują melaninę. Jest to pigment chroniący głębsze warstwy skóry przed promieniowaniem słonecznym i uszkodzeniami jakie za sobą niosą. Melanina odpowiada również za barwę naszej opalenizny. W wyniku intensywnej, miejscowej produkcji melaniny powstają pieprzyki, znamiona, myszki czy inne zmiany barwnikowe, nasilające się pod wpływem działania promieni słonecznych. Zmiany te same w sobie nie są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Dopiero w wyniku ich rozwoju powstają groźne dla naszego życia zmiany nowotworowe. Na rozwój nowotworów skóry narażone są szczególnie te osoby, które często i długo przebywają na słońcu. Dlatego zwłaszcza w okresie letnim powinniśmy czujnie obserwować swoją skórę. Zaniepokoić nas powinny nagły wzrost ilości zmian barwnikowych lub powiększenie czy zmiana koloru już istniejącej zmiany. Wówczas jak najszybciej skonsultujmy się z dermatologiem np. w Centrum Medycznym DP MED. Natychmiastowej konsultacji wymagają też zmiany o nieregularnych, postrzępionych kształtach.
Nie przesadzaj z opalaniem
Każdy z nas, zwłaszcza w okresie letnio-wakacyjnym, lubi mieć lekko zabrązowioną skórę. Aby to uzyskać decydujemy się często na kilkugodzinne leżenie plackiem na plaży. W końcu nie wypada wrócić z wakacji z bladym odcieniem skóry. Nie przesadzajmy jednak z czasem opalania i nigdy nie zapominajmy o ochronie przeciwko szkodliwym promieniom UV. Aby uzyskać delikatną opaleniznę wystarczy nam w zupełności 30 minut każdego dnia. Wówczas nie tylko ograniczymy prawdopodobieństwo chorób skóry w następstwie działania promieni UV, ale jednocześnie skorzystamy ze wszystkich pozytywnych aspektów opalania się.