Badania lekarskie do pracy – cena, przepisy i przebieg badań medycyny pracy
Zgodnie z przepisami polskiego prawa, pracownik nie może zostać dopuszczony do wykonywania zawodowych obowiązków, jeśli nie dostarczył aktualnych badań lekarskich, które potwierdzają jego stan zdrowia. Wynika to z artykułu 229§4 Kodeksu Pracy. Jakie dokładnie badania musi przejść pracownik, ile są ważne i czy są płatne? Szczegółowe informacje znajdziesz poniżej.
Badania lekarskie do pracy – na czym polegają?
Orzeczenia lekarskie, które są świadectwem zdrowia pracownika i jego zdolności do wykonywania określonych obowiązków zawodowych, są wydawane w ramach wstępnych badań lekarskich, kontrolnych bądź okresowych. Badania lekarskie do pracy musi wykonać każdy, kto ma być albo został zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony bądź nieokreślony.
Wstępne badania realizowane są przed podjęciem pracy, zaś te kontrolne i okresowe już w trakcie wykonywania zawodowych obowiązków. Badania medycyny pracy mają na celu przede wszystkim zweryfikowanie stanu zdrowia pracownika. W zależności od zajmowanego stanowiska i charakteru pracy badania do pracy mogą mieć różny przebieg.
O rodzaju badań, jakie musi wykonać pracownik, zawsze decyduje lekarz.
Jak uzyskać skierowanie na badania medycyny pracy?
Każdy pracownik, który ma podjąć albo już został zatrudniony, musi udać się na badania. Kto wydaje skierowanie na badania? Medycyna pracy jasno określa ten obowiązek. Pracownik otrzymuje skierowanie od pracodawcy, w dwóch egzemplarzach, a sam dokument musi być stworzony zgodnie ze wzorem, jaki przewidują przepisy polskiego prawa. Skierowanie na badania lekarskie do pracy jest ważne przez 3 miesiące od daty wystawienia dokumentu, natomiast realizacja badań powinna odbyć się jak najszybciej. Właśnie na podstawie skierowania lekarz medycyny pracy realizuje konkretne badania i wystawia orzeczenie lekarskie. Taki dokument jest niezbędny w celu dopuszczenia pracownika do realizacji zawodowych obowiązków na określonym stanowisku.
Medycyna pracy – jakie badania trzeba wykonać?
O tym, jakie badania wstępne do pracy, te kontrolne albo okresowe ma wykonać pracownik, decyduje lekarz medycyny pracy na podstawie określenia charakteru stanowiska, jakie pracownik zajmuje.
Z pacjentem przeprowadzany jest szczegółowy wywiad lekarski, którego celem jest poznanie oraz wykluczenie ewentualnych schorzeń. Standardowo dokonywany jest pomiar ciśnienia krwi, pacjent może zostać osłuchany, a lekarz może zalecić wykonanie podstawowych badań krwi oraz moczu.
O tym, jakie badania do pracy są niezbędne, decyduje lekarz na podstawie informacji o charakterze realizowanych obowiązków, jakie spełnia pracownik oraz warunków, w jakich pracuje. Pracownicy, których głównym narzędziem pracy jest komputer, kierowani są na dodatkowe badania wzroku, pracownicy na kierowniczych stanowiskach poddawani są szczegółowym badaniom serca, zaś osoby, które pracują na wysokości, muszą wykonać badania wysokościowe. Pracownicy, którzy podczas wykonywania obowiązków mają kontakt z żywnością, muszą dodatkowo wykonać badania sanitarno-epidemiologiczne.
Badania wstępne do pracy – jak się przygotować?
Czekają Cię badania wstępne do pracy? Jak się przygotować do wizyty w gabinecie lekarza medycyny pracy? Tak naprawdę nie jest to zbyt skomplikowane. Przede wszystkim zabierz ze sobą dwa egzemplarze skierowania na badania, jakie wystawił pracodawca. Nie zapomnij też o dokumencie tożsamości. Jeśli borykasz się z chorobą przewlekłą, stale przyjmujesz leki albo niedawno przeszedłeś poważną operację, weź ze sobą całą dokumentację medyczną. Jeśli posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności, również przedstaw je lekarzowi.
Wszystkie badania u lekarza medycyny pracy najczęściej realizowane są podczas jednej wizyty. Wyjątkiem są te specjalistyczne, na które może skierować lekarz, a ich realizacja wymaga specjalnego przygotowania pacjenta. Takie badania mogą zostać odroczone, natomiast muszą być wykonane niezwłocznie, najszybciej, kiedy to będzie możliwe.
Badania wstępne do pracy – czy trzeba być na czczo?
Badania wstępne do pracy na czczo wykonywane są tylko szczególnej grupie pacjentów. Do tej zaliczają się pracownicy obejmujący stanowiska kierownicze, pracujący na wysokościach albo na zmianach nocnych, pracownicy narażeni na działanie czynników chemicznych czy kierowcy obsługujący różnego rodzaju pojazdy mechaniczne oraz maszyny.
Zawsze warto sprawdzić, w jaki sposób weryfikowany jest stan zdrowia pracownika na danym stanowisku, jeszcze przed wizytą u lekarza, którego podstawą pełnienia zawodowych obowiązków jest medycyna pracy. Jakie badania będą realizowane i jak się do nich przygotować? Osoby, które muszą być na czczo, nie powinny jeść ani pić co najmniej 6 godzin przed badaniem, a dnia poprzedniego powinny stosować dietę lekkostrawną.
Ile kosztują badania wstępne do pracy?
Pracodawca wręczył Ci skierowanie na badania do pracy? Cena wizyty w gabinecie medycyny pracy będzie się różnić w zależności od rodzaju wykonywanych badań, ale nie tylko. Nie ma jednej, ustalonej stawki za badania wstępne do pracy, badania okresowe czy kontrolne. Każda placówka medyczna, która oferuje tego typu usługi, prowadzi własny cennik. Oczywiście, stawki są raczej zbliżone, natomiast koszt końcowy może się różnić, dlatego nie da się jednoznacznie wskazać, ile kosztują badania medycyny pracy.
Ile ważne są badania lekarskie do pracy?
Badania u lekarza medycyny pracy odbywają się w różnych odstępach czasu. To lekarz decyduje o kolejnym terminie, uwzględniając rodzaj przeprowadzonych badań, stan zdrowia pacjenta oraz specyfikę wykonywanej pracy.
Należy pamiętać, że badania okresowe muszą być zawsze aktualne, pracownik, który nie dotrzymał terminu i nie wybrał się na wizytę lekarską w celu ich wznowienia, nie może zostać dopuszczony do realizacji zawodowych obowiązków. Pracodawca, który dopuszcza do pracy osoby bez ważnych badań lekarskich, może zostać ukarany wysoką karą pieniężną. Co ważne, pracownik, który odmawia wykonania okresowych bądź kontrolnych badań, może zostać zwolniony bez okresu wypowiedzenia.
Badania wstępne do pracy – kto płaci za badania?
Pracownikowi, który musi wykonać badania do pracy, przysługuje dodatkowy jeden dzień wolny. Za badanie wstępne, okresowe czy kontrolne zawsze w całości płaci pracodawca. Najczęściej to on wskazuje placówkę medycyny pracy, w której zatrudniony może zrealizować konieczną wizytę. Pracodawca płaci za wszystkie badania bez względu na to, jakie zostały wykonane.
Dopuszcza się sytuację, w której to pracownik płaci za badania medycyny pracy, natomiast po przedstawieniu rachunku czy faktury, pracodawca zobowiązany jest do zwrócenia mu wszystkich kosztów. Co istotne, jeśli badania wstępne, okresowe bądź kontrolne odbywają się w innym mieście, pracodawca zobowiązany jest również do zwrotu kosztów transportu. Jeśli tego nie zrobi, może zostać ukarany karą grzywny w kwocie od 1 000 do 30 000 złotych.
Badania lekarskie pracowników z zakresu medycyny pracy mają na celu weryfikację oraz kontrolę stanu zdrowia osób zatrudnionych. Ich obowiązek wynika z przepisów BHP, które mówią o zachowaniu optymalnego bezpieczeństwa wszystkich zatrudnionych. Celem badań jest profilaktyka prozdrowotna, a w razie występujących chorób, ich szybka diagnostyka i skuteczne leczenie.