Badanie HCV – cena, przepisy i przebieg badania HCV
HCV jest jednym z najgroźniejszych wirusów, którego następstwem jest zapalenie wątroby typu C. Ten z kolei wywołuje nierzadko marskość wątroby oraz nowotwory złośliwe, w przypadku których rokowania nie są niestety dobre. Wylicza się, że zakażenie HCV dotyczy nawet 3% światowej populacji, zaś kontakt z wirusem przynajmniej raz w życiu ma 90% ludzi. Na szczęście nie zawsze dochodzi do zakażenia oraz uaktywnienia zapalenia wątroby typu C.
Badanie HCV – na czym polega?
HCV badanie jest nieinwazyjne, nie powoduje żadnych powikłań, jest bezbolesne i można je powtarzać wielokrotnie. Jest to badanie krwi, w której wykrywa się albo nie odnotowuje przeciwciał przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu C. Badania HCV mają na celu także oznaczenie obecności materiału genetycznego wirusa HCV we krwi pacjenta.
Jeśli badanie potwierdzi obecność przeciwciał anty HCV możliwa jest dalsza diagnostyka oraz terapia pacjenta, dzięki której hamowany może być proces pojawiania się groźnych następstw wirusa, jak wirusowe zapalenie wątroby typu C. Należy zwrócić szczególną uwagę, że chociaż sam wirus HCV został odkryty już dawno, to wciąż nie ma skutecznej metody, aby pozbyć się go z organizmu nosiciela. Pierwsze próby podejmowane są dzisiaj w fazie eksperymentalnej. Tak naprawdę nie ma możliwości całkowitego zniwelowania wirusa, natomiast jego wykrycie zwiększa szansę na zachowanie zdrowia przez dłuższy czas.
Badanie HCV- jak się przygotować?
Należy wiedzieć, że tylko wczesne wykrycie wirusa HCV we krwi chorego umożliwia odpowiednią diagnostykę oraz wdrożenie właściwego leczenia. Co ważne, wirus HCV nie może być usunięty z organizmu, ale skutecznie udaje się hamować związane z jego występowaniem powikłania. Mowa tu o marskości wątroby, niewydolności wątroby czy też nowotworach tego organu.
Należy mieć na uwadze, że HCV badanie powinny wykonywać wszystkie osoby z grup ryzyka. To między innymi te, które są narażone na zakażenie poprzez bezpośredni kontakt z krwią nosiciela. Droga transmisji odbywa się poprzez naruszenie ciągłości tkanek, a więc w wyniku skaleczenia. Zarazić można się również podczas stosunków płciowych, w wyniku kontaktu błon śluzowych narządów płciowych. Do zakażeń dochodzi również przy niewłaściwych zabezpieczeniu stanów zapalnych skóry, zakażeniu HCV sprzyja także niestety nienależyta sterylność różnego rodzaju narzędzi kosmetycznych i chirurgicznych. Aby chronić się przed wirusem HCV, który porównywany jest nierzadko z wirusem HIV, zaleca się regularne badanie HCV. Wspomniano już, że nie jest ono inwazyjne i polega na pobraniu próbki krwi pacjenta. Co ważne, chociaż takie badanie ma charakter jakościowy, to pacjent nie musi się do niego specjalnie przygotowywać. W pełni wiarygodny, negatywny albo dodatni wynik badania HCV uzyskuje się bez względu na porę dnia jego realizacji czy stan zdrowia pacjenta. Osoba, która chce wykryć albo zniwelować podejrzenie o zakażeniu wirusem HCV podczas pobierania krwi, nie musi być na czczo.
Badanie HCV w ciąży – przebieg
HCV badanie jest nie tylko zalecane, ale również obowiązkowe dla kobiet będących w ciąży. Można je wykonywać bezpłatnie w ramach NFZ, natomiast ciężarna musi posiadać na nie odpowiednie skierowanie. Co istotne, HCV badanie również w przypadku kobiet w ciąży jest całkowicie bezpieczne.
Badanie tego rodzaju wykonywane jest w celu sprawdzenia, czy we krwi kobiety w ciąży znajdują się przeciwciała anty HCV. Wynik pozytywny jest przesłanką do tego, aby objąć ciężarną szczególną opieką. Chodzi nie tylko o specjalną kontrolę jej zdrowia i ewentualnych powikłań, ale również stan rozwoju i zdrowia płodu. Ponieważ przeciwciała wykrywane mogą być u noworodków, a do zakażenia dochodzi z reguły nie w czasie ciąży, ale podczas porodu, zaleca się, aby ten przebiegał poprzez cesarskie cięcie.
Badanie HCV – czy trzeba być na czczo?
Aby wykonać badanie związane z wirusem HCV, pacjent nie musi być na czczo. Negatywny albo dodatni wynik anty jest tak samo wiarygodny, bez względu na specjalne przygotowanie pacjenta. Jedyną istotną przesłanką do wykonania tego rodzaju badania jest fakt, iż odpowiedni wynik na obecność wirusa HCV, który prowadzi do wzw typu c może być uzyskany, kiedy diagnostyka zostanie przeprowadzona po około trzech miesiącach od ewentualnego zakażenia. W czasie krótszym dodatni wynik anty może nie zostać uzyskany, pomimo obecności wirusa ze względu na zbyt krótki czas jego rozwoju w organizmie pacjenta.
Warto wiedzieć, że badanie na HCV, które przebiega na podstawie próbki krwi żylnej powinno zostać dla pewności powtórzone, szczególnie w przypadku wyniku dodatniego.
Badanie HCV – cena
Badanie HCV może być w pełni refundowane, a więc bezpłatne, natomiast pacjent musi mieć w tym celu specjalne skierowanie od lekarza rodzinnego albo specjalisty. Z reguły zaleceniem jego wykonania jest ciąża oraz przesłanki mówiące o zwiększonym ryzyku zakażenia. Bardzo często tego rodzaju badanie przeprowadzane jest również kontrolnie, w ramach leczenia powikłań, jakie wirus HCV wywołał w organizmie, jak zapalenia wątroby typu C, marskość wątroby czy nowotwór złośliwy.
Badanie na wykrycie przeciwciał anty HCV można wykonać również w prywatnych laboratoriach albo klinikach, a jego koszt oscyluje wokół kwot od 30 do 50 złotych.
Badanie HCV – ile się czeka na wyniki?
Należy wiedzieć, że wykrycie przeciwciała anty HCV mówi o zarażeniu wirusem i niewątpliwie pozwala na dalszą diagnostykę oraz indywidualne leczenie pacjenta, natomiast nie daje wiedzy w zakresie występowania możliwych powikłań, jak zapalenie wątroby typu C. Ponadto, badanie ze zdiagnozowanym HCV nie mówi o czasie zakażenia, nie daje również informacji o tym, kiedy pacjent miał kontakt z nosicielem. Jest to podstawowe badanie, które mówi o zakażeniu wirusem HCV, natomiast w celu wdrożenia terapii konieczna jest dalsza, bardziej szczegółowa diagnostyka. Czas oczekiwania na wyniki badania HCV jest różny i zależy od trybu pracy danego laboratorium. Uznany, ogólnopolski czas, jaki jest niezbędny do uzyskania wyników badania na przeciwciała anty HCV to 1-3 dni robocze.