Kiedy należy zaszczepic się na WZW B? Kiedy należy się doszczepić?
Wirusowe zapalenie wątroby typu B jest groźną chorobą występującą w postaci ostrej oraz przewlekłej. Do zarażenia dochodzi poprzez kontakt z zakażoną krwią, kontakty seksualne z zakażonymi osobami, niejałowy sprzęt medyczny i kosmetyczny zakażony krwią oraz dzielenie się sprzętem podczas przyjmowania narkotyków. Przewlekle zakażona osoba narażona jest na rozwój marskości wątroby oraz raka wątrobowokomórkowego. Zmniejszenie zachorowalności w Polsce wynika z powszechności sterylizacji sprzętów medycznych oraz programom szczepień.
Kiedy szczepienie WZW B jest obowiązkowe dla noworodków?
Wszystkie noworodki w Polsce objęte są obowiązkowym programem szczepień. Szczepienia podawane są standardowo w 3-dawkowym schemacie: w 24 godziny po urodzeniu, w 2. miesiącu życia oraz w 4. miesiącu życia. Inne schematy stosowane są dla noworodków o masie ciała poniżej 2000 g oraz dzieci niezaszczepionych w pierwszym roku życia.
Szczepienia dzieci pozwalają na zminimalizowanie ryzyka rozwoju choroby. WZW B nie objawia się w specyficzny sposób Najczęściej jako:
- złe samopoczucie,
- brak apetytu,
- żółtaczka,
- zaburzenia pokarmowe.
Konsekwencją przewlekłej choroby jest jednak marskość wątroby oraz rak wątroby. Na szczęście ilość nowych przypadków choroby spada, głównie ze względu na obowiązek szczepień noworodków.
Czy i kiedy szczepienie należy powtórzyć?
Powtórne szczepienie WZW B wykonywane jest obowiązkowo w przypadku niskiego poziomu przeciwciał przeciw wirusowi wśród:
- studentów uczelni medycznych,
- osób wykonujących zawody medyczne,
- osób szczególnie narażonych na zarażenie WZW B,
- chorych ze skrajną niewydolnością nerek,
- chorych na WZW C.
Szczepienia WZW B dawkami przypominającymi zalecane są również dla:
- osób narażonych na zarażenie na skutek trybu życia lub wykonywanych zawodów (uszkodzenie ciągłości tkanek lub kontakty seksualne),
- przewlekle chorych przy niedoborach odporności, cukrzycy oraz niewydolności nerek.
Szczepienia przeciw WZW B dorosłych zalecane jest również w wieku starszym oraz przed zabiegami chirurgicznymi. Szczepienia WZW B przed zabiegiem chirurgicznym, gdy wykonywane są w 3 dawkach, stosowane są w trybie przyśpieszonym względem standardowego szczepienia. Cena szczepień WZW B wśród dorosłych przed zabiegami jest pełna, szczepienia takie nie podlegają refundacji.
Skutki uboczne szczepienia przeciw WZW B
Wykonywanie szczepień przeciw WZW B jest uważane za bardzo bezpieczne, ciąża oraz karmienie piersią nie są przeciwskazaniami. Powikłania związane ze szczepieniem objawiają się najczęściej poprzez odczyny miejscowe. Po szczepieniu może wystąpić:
- przejściowy ból w miejscu szczepienia,
- stwardnienie w miejscu ukłucia,
- zaczerwienienie,
- nieznaczne podwyższenie temperatury ciała.
Niezwykle rzadko po szczepieniu mogą pojawić się: biegunka, wymioty, skurcz oskrzeli, obniżenie ciśnienia krwi, powiększenie węzłów chłonnych oraz niewielkie zmiany w badaniach laboratoryjnych. Niezwykle rzadka anafilaksja po szczepieniu jedną z dawek wyklucza z podawania kolejnych dawek szczepionki.