Metody antykoncepcyjne – którą wybrać?
Która z nas stosując tabletki antykoncepcyjne nie miała problemu z codziennym pamiętaniem o nich? Nawet ustawianie przypomnień czy alarmów w telefonie na tą samą godzinę nie zawsze pomaga. Gdy jesteśmy na spotkaniu z przyjaciółmi, musimy zostać dłużej w pracy czy po prostu jesteśmy zajęte zdarza się, że odkładamy wzięcie tabletki na „za chwilę”. Takie odłożenie często kończy się pominięciem dawki. Tabletki antykoncepcyjne, aby były skuteczne wymagają regularnego przyjmowania, dlatego nawet jednorazowe pominięcie może zakończyć się nieplanowaną ciążą. Wśród współczesnych metod antykoncepcyjnych dostępne są również takie dzięki, którym do naszego organizmu będzie dostarczany progesteron, bez konieczności pamiętania o tabletkach. Takie metody zyskują coraz większą popularność wśród kobiet, które chcą poczekać z macierzyństwem. Poniżej przedstawiamy sposób działania najpopularniejszych z nich. Być może po przeczytaniu tego tekstu okaże się, że któraś z tych metod jest idealna dla Ciebie?
Wkładka wewnątrzmaciczna
Ten sposób antykoncepcji nazywany jest powszechnie „spiralą”. Nazwa ta wzięła się od spiralnego kształtu, który miały wkładki na początku historii ich stosowania. W obecnych czasach spirala najczęściej ma kształt litery T. Wśród wkładek domacicznych wyróżnić możemy dwa typy: wkładkę klasyczną – miedzianą oraz wkładkę hormonalną. Zakładane są one w gabinecie ginekologicznym, najczęściej w trakcie okresu, choć nie jest to wymóg. Wkładki dopasowują się do kształtu narządów rodnych i nie są przez nas wyczuwalne, nawet w trakcie stosunku. Zasada działania obydwu wkładek jest podobna, choć różni je uwalniana substancja. Wkładka jest ciałem obcym dla naszego organizmu, dlatego umieszczona w macicy wywołuje tzw. sterylny stan zapalny (bez udziału bakterii). Skutkuje on gromadzeniem się komórek odpornościowych w macicy. W fizjologicznych warunkach atakują one intruza czyli np. bakterie w tym przypadku celem ich ataku są plemniki. Dodatkowo wkładka miedziana uwalnia jony miedzi, które zmieniają środowisko w macicy, wpływają na skład śluzu przez co utrudniają ruch plemnikom. Wkładka hormonalna działa na podobnych zasadach, ale zamiast jonów miedzi uwalnia ona pochodną progesteronu (tzw. hormonu ciąży) – lewonorgestrel. Hormon ten wpływa na jakość śluzu powodując jego zagęszczenie, dodatkowo dochodzi również do ścieńczenia błony śluzowej macicy (endometrium). Zmiany te nie tylko utrudniają zapłodnienie, ale także zagnieżdżenie ewentualnego zarodka. U około 25% kobiet wydzielany hormon hamuje również owulację, dodatkowo zabezpieczając przed ciążą.
Plusy wkładek wewnątrzmacicznych:
– wysoka skuteczność: miedziane 99%, hormonalne >99%
– alternatywa dla kobiet, które nie mogą stosować dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych
– jest to długotrwała, odwracalna metoda antykoncepcyjna: miedziane 5-10 lat, hormonalne 3-5 lat.
– płodność powraca zaraz po usunięciu wkładki
– nie powodują interakcji z innymi lekami
– mogą być używane przez kobiety w trakcie karmienia
– wkładki hormonalne łagodzą dolegliwości związane z okresem – obfite krwawienia, bóle
Wkładki domaciczne mogą być stosowane praktycznie przez każdą kobietę, choć polecane są szczególnie dla tych, które już rodziły. Przeciwskazaniami do założenia wkładki mogą być nawracające zapalenia narządów rodnych czy zmiany w macicy – nieprawidłowości jej budowy.
Implanty antykoncepcyjne
Implant jest niewielkich rozmiarów pałeczką (dł. ok 4 cm), którą lekarz umieszcza pod skórą po wewnętrznej stronie ramienia. Jest on niewidoczny, choć możemy go wyczuć poprzez dotyk. Implant powoli uwalnia progesteron lub jego pochodną. Podobnie jak w przypadku wkładki hormonalnej dawki progesteronu powodują zagęszczenie śluzu, hamują dojrzewanie endometrium, a w tym przypadku dodatkowo hamują owulację (dojrzewanie komórki jajowej).
Plusy implantów:
– wysoka skuteczność >99%
– idealny zastępnik dla kobiet, które nie mogą przyjmować estrogenów wchodzących w skład tabletek dwuskładnikowych
– czas jego działania to 3-5 lat
– w każdej chwili możemy poprosić lekarza o jego usunięcie, a płodność wróci już w trakcie następnego cyklu
– jego działanie nie jest zaburzane w trakcie brania antybiotyków (tak jak przy tabletkach)
Oczywiście stosowanie implantu może wiązać się również z wystąpieniem skutków ubocznych jak nieregularne miesiączki czy nawet całkowity zanik krwawienia. Inne działania niepożądane, związane z przyjmowaniem progesteronu, występują bardzo rzadko – bóle głowy, zmniejszone libido, przyrost masy ciała, nudności, zmiany nastroju.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat metod antykoncepcji i zastanawiasz się która będzie dla Ciebie odpowiednia zapraszamy na konsultacje ginekologiczne do naszego Centrum Medycznego. Wśród szerokiej oferty z dziedziny ginekologii oferujemy również zakładanie implantów podskórnych i wkładek wewnątrzmacicznych. W naszej klinice uzyskasz wyczerpujące odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, a także zrobisz konieczne badania ginekologiczne.