Wkładka domaciczna – czym jest i kiedy można ją stosować?
Wkładka domaciczna jest skutecznym i bezpiecznym sposobem antykoncepcji. Jest to metoda o której nie musimy pamiętać codziennie, gdyż wkładkę aplikuje się raz na 2-6 lat. Pod wieloma względami ta metoda antykoncepcji jest wygodna i bezpieczniejsza od innych. Dzięki kilku typom wkładek domacicznych lekarz może dobrać najodpowiedniejszą dla danej pacjentki. Co więcej skuteczność wkładek jest bardzo wysoka i chronią przed zajściem w ciąże prawie w 100%.
Jak wygląda i działa wkładka domaciczna?
Wkładki domaciczne nazywane są również spiralami. Nazwa ta wzięła się od ich początkowego wyglądu – w kształcie spirali. Obecnie wkładki zazwyczaj mają kształt litery T, a ich działanie opiera się na uwalnianych hormonach lub jonach metali jak jony srebra czy miedzi. Działanie wkładek polega na zapobieganiu zapłodnienia – utrudniając dostanie się plemników do komórki jajowej i na przeszkadzaniu w zagnieżdżeniu się komórki jajowej w macicy. W przypadku wkładek domacicznych miedzianych dochodzi do stopniowego uwalniania jonów miedzi, które zmniejszają ruchliwość plemników. Dodatkowo wkładka obecna w macicy traktowana jest przez organizm jak ciało obce – pojawia się więc miejscowy stan zapalny. W tym wypadku jest on niewielki, nie powoduje zmian chorobowych i nazywany jest sterylnym stanem zapalnym. W trakcie stanu zapalnego dochodzi do produkcji komórek immunologicznych jak leukocyty. Komórki te utrudniają zapłodnienie atakując plemniki.
Wkładka domaciczna hormonalna działa podobnie jak antykoncepcja hormonalna stosowana doustnie. Jest ona jednak skuteczniejsza i bezpieczniejsza. Hormon (lewonorgestrel) uwalniany jest codziennie w niewielkich dawkach, dużo mniejszych niż hormony podawane w tabletkach(dzięki miejscowej aplikacji). Hormon ten prowadzi do zagęszczenia śluzu szyjkowego, co utrudnia ruch plemnikom. Dodatkowo wywołuje atrofię endometrium utrudniając ewentualne zagnieżdżenie się zapłodnionej komórce jajowej.
Badania kliniczne wskazują, że wkładka uwalniająca miedź jest skuteczna w 99,2%, a hormonalna w 98%. Wszystkie rodzaje wkładek domacicznych należą do antykoncepcji odwracalnej co oznacza, że po ich usunięciu kobieta bez problemów może starać się o dziecko.
Kto i kiedy może ją stosować?
Wkładki domaciczne polecane są dla kobiet w stałych, monogamicznych związkach, które nie przechodziły zapalenia narządów miednicy mniejszej. Nie zaleca się zakładania wkładek domacicznych kobietom, które jeszcze nie rodziły tzw. nieródkom. Związane jest to przede wszystkim z trudnościami w aplikacji wkładki i możliwością jej przypadkowego wydalenia z organizmu – nieródki mają mniejszą jamę macicy od kobiet po porodzie. Wkładki domaciczne są dobrą alternatywą dla kobiet, które nie mogą stosować antykoncepcji doustnej.
Wkładkę może założyć jedynie lekarz ginekolog. Musi być ona odpowiednio umiejscowiona w jamie macicy. Dzięki wyznakowaniu wkładek solami baru lekarz może zlokalizować jej dokładne położenie w trakcie badania rentgenowskiego. Każda wkładka posiada też swój okres przydatności po upływie którego nie będzie już nas chroniła przed zajściem w ciąże. Dodatkowo zbyt długo pozostawiona może wrosnąć w ścianę macicy. Dlatego bardzo ważne jest aby pamiętać nie tylko o jej założeniu i kontroli położenia, ale również o terminie wyjęcia lub zmiany wkładki. Zarówno zabieg założenia wkładki jak i jej usunięcia możesz wykonać w Centrum Medycznym DP MED, gdzie otrzymasz profesjonalną pomoc oraz dokładne informacje na temat tej oraz innych metod antykoncepcji.