Leczenie kanałowe pod mikroskopem
Leczenie kanałowe często jest ostatnią szansą na uratowanie zniszczonego przez próchnicę lub ukruszonego zęba. Początkowo technika ta wiązała się z silnym bólem, a leczenie nie zawsze kończyło się sukcesem. Jeszcze niedawno, przed wykorzystaniem mikroskopu, w przypadku zębów, których kanały były zbyt zakrzywione, leczenie mogło zakończyć się niepowodzeniem. Kluczowym elementem w leczeniu jest odpowiednie opracowanie kanałów chorego zęba. Z tego powodu w nowoczesnych gabinetach stomatologicznych, jak w Centrum Medycznym DP MED, w trakcie leczenia wykorzystywane są techniki mikroskopowe.
Na czym polega leczenie kanałowe
Wewnątrz każdego zęba, w jamie zębowej i kanałach korzenia, znajduje się silnie unaczyniona i unerwiona tkanka – miazga. Pełni ona głównie funkcję odżywczą, ale uczestniczy też np. w naprawie zęba. W przypadku, gdy ząb zaatakowany jest przez zaawansowaną próchnicę lub dojdzie do jego mechanicznego uszkodzenia wystąpić może stan zapalny miazgi. W niektórych przypadkach zapalenia nie da się wyleczyć, a wtedy jedynym sposobem na wyeliminowanie jego źródła jest leczenie kanałowe. Najważniejszym etapem tego leczenia jest całkowite usunięcie chorej miazgi zęba i dokładne oczyszczenie kanałów. Następnie ząb wypełniany jest materiałem, który zapewni mu trwałość i pozwoli służyć pacjentowi przez długie lata.
Przebieg leczenia kanałowego z wykorzystaniem mikroskopu
Pewne etapy leczenia kanałowego tradycyjnego oraz z użyciem mikroskopu są bardzo podobne. Cały zabieg wykonywany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, aby pacjent nie odczuwał bólu podczas oczyszczania silnie unerwionego wnętrza zęba. Przed rozpoczęciem leczenia ząb zabezpieczany jest przed zalewaniem śliną. Kiedyś w tym celu stosowano ligninę, obecnie wykorzystuje się koferdam, czyli arkusz gumy pozwalający dokładnie odizolować leczony ząb od pozostałych oraz ochronić przed wilgocią pole zabiegowe. Koferdam jest niezwykle wygodnym narzędziem dla stomatologa i ułatwia mu dostęp do leczonego miejsca. Po odpowiednim zabezpieczeniu zęba stomatolog otwiera jego komorę tak, aby uwidocznić kanały, po czym może rozpocząć ich oczyszczanie. Główną różnicą pomiędzy tradycyjnym, a mikroskopowym leczeniem kanałowym jest rozpoznanie budowy kanałów w zębie. W tradycyjnym leczeniu lekarz stomatolog opiera się jedynie na zdjęciu rentgenowskim, oraz na tym co jest w stanie zaobserwować przy użyciu lupy. Mikroskop pozwala na bardzo dokładne zbadanie każdego kanału oraz oczyszczenie tych nawet najbardziej poskręcanych, o nietypowej budowie. Gdy wnętrze zęba pozbawione jest już zakażonej tkanki pozostaje tylko odpowiednio go zabezpieczyć przed kolejnymi infekcjami. Do wypełniania pustych kanałów i jamy zębowej najczęściej wykorzystywana jest gutaperka – materiał niezwykle plastyczny i do tego biozgodny. Dokładnie wypełnia każdy zakamarek kanałów zabezpieczając ząb przed ponownym wniknięciem bakterii.
Warto pamiętać, że leczenie kanałowe pod mikroskopem często umożliwia uratowanie zębów, które w leczeniu tradycyjnym skazane są na usunięcie.