Badania profilaktyczne dla mężczyzn po 40
Jak korzystać z życia, nie narażając się na udar mózgu czy zawał serca?
Podstawą są badania profilaktyczne, które powinien zrobić każdy 40-letni mężczyzna. Pamiętaj, że lepiej przeciwdziałać, niż rozpoczynać leczenie, gdy choroba się rozwinie. Niestety, w naturze mężczyzn nie leży dbanie o zdrowie, mężczyźni żyją krócej niż kobiety i częściej zapadają na groźne choroby.
Tak naprawdę WYSTARCZY JEDNA WIZYTA w laboratorium ( punkcie pobrań ), gdzie można zrobić podstawowe badania.
Do badań profilaktycznych czterdziestolatka zalicza się:
- Morfologie – wykonuje się by określić, czy nie występuje nadkrwistość lub niedokrwistość. Zwiększona liczba krwinek białych ( WBC ) świadczy o procesie zapalnym, zakażeniu lub silnym stresie. Nagły spadek może oznaczać chorobę szpiku, wątroby, śledziony lub naczyń wieńcowych.
- OB – podwyższone wskazuje na proces zapalny. Norma dla mężczyzn wynosi 8-15/h.
- Poziom glukozy w surowicy – pomaga w określeniu zagrożenia cukrzycą. Norma glukozy w surowicy krwi to 70-100 mg/dl.
- Lipidogram – pomiar poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi, wykonywany raz na 5 lat. Niewłaściwy wynik może pomóc w wykryciu zagrożenia miażdżycą, chorobą wieńcową i zawałem mięśnia sercowego. Norma 2,2 – 4,0 mmol/l, organiczna dopuszczalna wartość to 135 mg/dl.
- Kwas moczowy w surowicy – podwyższony poziom w osoczu krwi może świadczyć o rozpoczynającej się chorobie nowotworowej, niewydolności nerek, łuszczycy i niektórych chorobach wątroby.
Norma 3,5 -7mg/dl. - Magnez w surowicy – jego niedobór jest powszechny. Objawia się dolegliwościami przypominającymi bóle kardiologiczne, ogólnym rozbiciem, ostrym bólem głowy, zmęczeniem. Norma wynosi 1,95 – 2,95 mg%.
- PSA – normy PSA zmieniają się z wiekiem, wynik nie powinien jednak przekraczać 4 ng/ml.
Między 40 a 49 rokiem życia za normę przyjmuje się wartość 2,5 ng/ml. - TSH – pozwala ocenić pracę tarczycy. Podwyższone stężenie oznacza nadczynność, obniżone niedoczynność.
- Badanie ogólne moczu – pozwala ocenić pracę układu moczowego. Białko w moczu oznacza stan zapalny. Z posiewu moczu dowiadujemy się o obecności bakterii, drożdży lub pasożytów,
które świadczą o zakażeniu układu moczowego. - Kał na krew utajoną – zaleca się zbadać u mężczyzn po 50 roku życia. Sprawdza się, czy w kale nie ma krwi, która może być pierwszym objawem nowotworu jelita grubego.
Po wykonaniu wszystkich badań, warto pokazać je do oceny lekarzowi interniście lub rodzinnemu.
W przypadku nieprawidłowych wyników można szybko rozpocząć specjalistyczne leczenie, aby zapobiec rozwojowi niebezpiecznych dla zdrowia i życia chorób.
Badania profilaktyczne, mają na celu monitorowanie naszego stanu zdrowia. Dostarczają niejednokrotnie lekarzowi wielu informacji, które służą sprawdzeniu czy nie rozwijają się jakaś choroba lub nie pojawiły się ich pierwsze niepokojące objawy.
W DP MED punkt pobrań czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-12:00 w soboty 8:00-11:30.
Zapraszamy